Кои са деветте нови попълнения в списъка на ЮНЕСКО
ЮНЕСКО добави девет нови културни обекта в своя нарастващ списък на защитени места по света. Вижте кои са те:
Долмените край Антекера, Испания
Долмените са са мегалитни съоръжения, изградени от няколко положени отвесно каменни плочи, които образуват камера и са покрити с друга каменна плоча. Подобни обекти се срещат Европа, Азия и Африка е се смята, че са използвани за религиозни обреди и погребения.
Три подобни долмени са разположени край град Антекера, в Андалусия, Южна Испания. Смята се, че са построени по времето на неолита и бронзовата епоха от големи каменни блокове, образуващи камера, в която са погребвани мъртвите.
Въпреки че по целия свят се срещат долмени, тези в Антекера са едни от най-големите известни древни мегалитни структури в Европа.
Освен долмените, в рамките на защитения от ЮНЕСКО район влизат и две природни забележителности: планинските образувания Peña de los Enamorados и El Torcal.
Ани, Турция
Средновековният град Ани е процъфтяващата столица на средновековното арменско царство Камсаракан през 10 и 11 век. Той е важен кръстопът за търговските каравани по Пътя на коприната.
Градът има стотици жилищни, религиозни и военни структури, изградени през вековете от християнски и след това мюсюлмански династии. Монголското нашествие и опустошително земетресение през 1319 г. бележат началото на упадъка му.
Университет Наланда, Индия
Древният университет Наланда в щата Бихар, в североизточната част на Индия, е създаден през 5-и век преди новата ера и е един от най-важните центрове за обучение до 13-и век.
В най-натовареното си време той привлича учени и студенти от Тибет, Китай, Корея и Централна Азия. В Наланда се изучават будизъм, логика, санскритска граматика, медицина и древните хиндуистки писания като Ведите и Самкхя.
Университет е разрушен от нахлуващите мюсюлмански династии и в крайна сметка е изоставен и забравен. Днес е забележителна туристическа дестинация.
Филипи, Гърция
Древният град Филипи се намира в подножието на Акропола в днешната гръцка област Източна Македония и Тракия. Той е основан през 356 г. пр.н.е. от македонския цар Филип II, бащата на Александър Велики.
Градът се развива като "малък Рим" с античен театър, форум, палестра, острови с частни къщи и раннохристиянски църкви.
Снимки: en.unesco.org
Пещерен комплекс Горъм, Великобритания
Стръмните варовикови скали на източната страна на Гибралтарската скала са приютили четири пещери с археологически и палеонтологични депозити, които предоставят доказателства за обитателите си неандерталеци преди повече от 125 000 години.
Пещерата Горъм е един от последните обекти, за които е известно, че са обитавани от неандерталците.
Нан Мадол, Източна Микронезия
Нан Мадол е поредица от 99 изкуствени островчета, разположени край югоизточното крайбрежие на остров Понпей, построени със стени от базалт и коралови камъни.
Тези островчета крият останките на каменни дворци, храмове, гробници и жилищни обекти, построени между 1200 и 1500 пр.н.е.
Тези руини представляват церемониален център. Огромният мащаб на постройките, тяхната техническа сложност и концентрацията на мегалитни структури свидетелства за комплексни социални и религиозни практики на острова още в древността.
Стечки надгробни плочи, Сърбия/Босна и Херцеговина/Черна гора/Хърватия
Защитената от ЮНЕСКО зона попада в границите на четири страни и съдържа повече от 30 обекта.
Те представляват гробища, пълни с отличителни средновековни надгробни паметници, или така наречените стечки. Надгробните плочи, които датират от 12-и до 16-и век, се отличават с голямо разнообразие от декоративни мотиви и надписи, които представляват иконографската приемственост в Средновековна Европа, както и отличителни традиции на местно ниво.
Водни системи канат, Иран
Канат, или водни канали, които се движат по подземни тунели на разстояние от десетки километри, носещи вода в сухата пустиня, са повсеместни в Иран.
Единадесетте канати, представляващи тази система, включват места за почивка на работниците, водни резервоари и воденици. Традиционната система за комунално управление е все още на мястото си и позволява справедливо и устойчиво споделяне и разпределяне на водата.
Каменни рисунки Цзоцзян Хуасан, Китай
Намиращи се на стръмните скали в граничните райони на Югозападен Китай, тези 38 области на скално изкуство илюстрират живота и ритуалите на древните хора, обитавали района.
Те датират от периода около 5-и до 2-и век пр.н.е. В околния пейзаж на карстови реки и плата, те изобразяват церемонии, които са единствените останки от тази култура днес.
Снимки: en.unesco.org