Двама колежани превръщат учебен проект в мултимилионен бизнес
Превръщането на гъби в опаковъчен материал и мебели може да звучи като научна фантастика, но за Ибен Байер и Гавин Макинтайър това е един обикновен ден в офиса.
През 2009 г. двамата основават екологичната компания Ecovative, която произвежда алтернативни продукти на найлона и полистирена, използвайки гъби.
На практика те смесват селскостопански отпадъци с гъбен мицел. Произвежданият от тях материал може да се използва за промишлени цели или с по-леко приложение, като за опаковане на компютри.
Започва като колежански проект, а днес е напълно работеща компания. Тя вече е произвеждала опаковъчни материали за гиганти като Dell и Crate & Barrel и в момента започва да навлиза в сферата на мебелите и домашните потреби. Ecovative досега е набрала 18 млн. долара дялово и дългово финансиране.
Всичко започва през 2006 г., когато Байер и Макинтайър учат механоинженерство в Rensselaer Polytechnic Institute в Ню Йорк. Двамата се запознават в курс за иновации.
Получават задача да открият проблем, който засяга света, да намерят техническо решение на проблема, да го патентоват и да започнат бизнес.
Двамата предлагат няколко проекта на своя преподавател, но без успех. В крайна сметка предлагат идеята за гъбите, която е одобрена.
Двамата започват, като отглеждат гъбите под леглото на Байер, но скоро осъзнават, че имат нужда да наберат капитал.
Затова се обръщат към инвеститори, но набирането на средства се оказва доста трудна задача. След няколко неуспешни опита през 2008 г. съоснователите на Ecovative решават да се включат в състезание за стартъп компании. Идеята им печели няколко състезания и те успяват да наберат начален капитал, в това число 750 000 долара от едно от състезанията.
В рамките на година компанията вече започва да произвежда своя материал за гиганти като Dell и Crate & Barrel, пише CNBC.
През 2015 г. двамата откриват производствен завод, а тази стартират Ecovative Interiors, която представя най-новия им продукт MycoBoard, от който се правят дървени мебели и фаянс. Компанията генерира няколко милиона годишни приходи.