Как пчели защитават африканските ферми от слонове?
Защитата на земеделските култури от нападението на слонове не е никак лесна задача за африканските фермери, където дивите представители на този род животни често бродят свободно.
Или поне докато група британски изследователи, работещи в Кения, прави забележително откритие – слоновете се страхуват от медоносните пчели. Зоолозите установяват, че те бързо напускат района, когато чуят шума от бръмченето на насекомите.
Така зоологът от Оксфорд Луси Кинг и колегите му стигат да логичен извод – ако се създаде ограда от пчелни кошери, слоновете няма да унищожават реколтата на земеделците.
Тази така наречена "ограда-кошер" за първи път е внедрена тестово в кенийски ферми от благотворителна организация, наречена "Спасете слоновете". Фермите са оградени от девет кошера, над които са поставени малки сламени покриви.
Всеки кошер се намира на десет метра от другия и е свързан с него чрез тел. Изследователите установяват, че във фермите, защитени от кошери, са регистрирани далеч по-малко конфликти между хората и слоновете, отколкото в останалите.
В резултат подобни огради от 2002 г. до днес се превръщат във все по-голям феномен в Африка и Азия. Направата им е лесна, като се използват само местни материали, а те струват малко, в сравнение с цената на бариери и електрифицирани огради, използвани преди.
Дори и празни кошери слонове приближават предпазливо, като само миризмата на мед е възпираща. За по-голяма ефикасност кошерите са свързани с проводници, така че, когато слон се опита да премине бариерата, ток разтърва кошерите, за да излетят пчелите.
Фермерите се възползват и от пчелите, като събират меда и го продават. А присъствието им увеличава биоразнообразието в района, като е възможно дори да повиши добива на културата, която защитават.
Изследователите не са сигурни защо слоновете се плашат от пчели, при положение че кожата им е прекалено дебела, за да могат насекомите да им причинят някаква вреда. Все пак в области, като около очите, те могат да ужилят дори и слон, от което вероятно идва и защитната реакция на огромните животни.
Снимки: www.bring-the-elephant-home.org