Действащите президенти на САЩ често са наричани „най-силните хора на планетата“, тъй като са начело на най-мощната държава в икономически и военен план в света. Но как стоят нещата по отношение на личното им състояние и могат ли да се сравняват с най-богатите хора на планетата?

Отговор по този въпрос дава материал на CNBC, който разглежда десетте най-богати президенти на страната, подреждайки ги спрямо размера на тяхното състояние.

Джон Кенеди (заема президентския пост от 1961 до 1963) - състояние: 1 млрд долара, но с една уговорка

Въпреки че богатството на семейство Кенеди превишава многократно това на всеки друг президент в историята на САЩ, Джон Кенеди не е имал пряк достъп до него. Вместо това състоянието е съхранено в тръст, споделен от всички членове на семейството.

Състоянието е натрупано от бащата на JFK – Джозеф – който постига сериозен успех на фондовите и суровинните пазари и впоследствие инвестира печалбите си в недвижими имоти и други начинания.

Франклин Д. Рузвелт (1933-1945) – състояние: 60 млн. долара

По оценка на Wall Street Journal, богатството на 32-рия президент на Щатите достига до 60 милиона долара.

По подобие на много от най-богатите президенти в световната история, Рузвелт наследява своето богатство. Неговата съпруга също е богата наследница.

Въпреки своето богатство, Рузвелт не се поколебава да въведе прогресивен данък върху доходите на физическите лица в САЩ, за да финансира програмите от своята New Deal политика за борба с Голямата депресия.

Бил Клинтън (1993-2001) – състояние: 75 млн. долара



Основната част от богатството си Клинтън печели след края на мандата си като президент, когато започва да изнася лекции и да пише книги срещу солидни хонорари. През 2005 г. Клинтън получава предварителен хонорар в размер на 15 млн. долара за своята автобиография.

Неговата съпруга Хилъри, която в момента е кандидат за президент на САЩ от Демократическата партия, допринася за семейното състояние, също печелейки от изнасяне на речи и писане на книги. Тя взима предварителен хонорар в размер на 14 млн. долара за своята автобиография през 2014 г.

Хърбърт Хувър (1929-1933) – състояние: 75 млн. долара

Останал сирак на 9-годишна възраст, Хувър е отгледан от своя чичо. Работи като минен инженер в Калифорния, преди да се премести в Австралия, където натрупва сериозно състояние като директор в минна компания.

В допълнение към високата си заплата, Хувър придобива активи в няколко минни компании. След като е избран за президент на Щатите, той дарява своята държавна заплата за благотворителност.



Линдън Джонсън (1963-1969) – състояние: 98 млн. долара



Линдън Бейнс Джонсън също натрупва богатството си сам. Той наследява малък парцел земя в Тексас и на тази основа изгражда огромно ранчо, заемащо площ от 1500 акра (над 6000 декара).

Неговата съпруга - Лейди Бърд, използва собственото си наследство, за да купи радио и телевизионна станция в Остин, Тексас.

Джеймс Мадисън (1809-1817) – състояние: 101 млн. долара

Мадисън наследява земя от своя баща и постепенно се превръща в най-големия земевладелец в Ориндж Каунти, Вирджиния. В имотите, които притежава, се включва и неговото имение Монпелие.

След края на президентския си мандат Мадисън се установява в Монпелие, от където ръководи собствена тютюнева плантация. Внезапен срив в цените на тютюна го принуждава да продаде значителна част от земята, която притежава.

Андрю Джаксън (1829-1837) – състояние: 119 млн. долара

Джаксън натрупва състоянието си като имотен спекулант по граничните части на щата Тенеси. Той е един от тримата инвеститори, основали град Мемфис.

По-късно Джаксън купува плантация край Нешвил, която става известна като Ермитажът.

Теодор Рузвелт (1901-1909) – 125 млн. долара

Теодор Рузвелт е роден в стар и заможен род, водещ началото си от един от най-ранните заселници на Ню Амстердам – селището, което впоследствие се превръща в Ню Йорк. Семейният бизнес включвал компания за производство на железария и стъкло за индустриални нужди.

В ранните си години Рузвелт получава достъп до тръст, който впоследствие изчерпва след несполучливи сделки със земя в Северна и Южна Дакота. Той обаче постига успех с други имотни инвестиции.

Томас Джеферсън (1801-1809) – 212 млн. долара

Джеферсън е още един от президентите, които наследяват истинско състояние под формата на имоти. Неговият баща му оставя 3000 акра земя и няколко дузини роби.

Джеферсън проектира и построява прочутото си имение Монтичело във Вирджиния, но след като напуска Белия дом, той претърпява сериозни финансови загуби и натрупва големи дългове към края на живота си.

Джордж Вашингтон (1789-1797) – състояние 525 млн. долара

Първият президент на САЩ прекарва ранните години от своята кариера като геодезист. Впоследствие се преориентира към спекулата със земя и натрупва огромно състояние. Неговата съпруга Марта Вашингтон наследява значителна собственост от своя баща.