Множество вторични трусове след силното земетресение във Вранча
Ново земетресение с магнитуд 3.1 по скалата на Рихтер е регистрирано на територията на Румъния, в окръг Вранча. Земният трус е усетен в 12.15 ч. с епицентър на 53 км западно от Фокшани и на 139 км северно от Букурещ, с дълбочина 143 км.
Няма данни за пострадали и материални щети. БГНЕС припомня, че силно земетресение стресна тази нощ Румъния, трусът е с магнитуд 5.6 по скалата на Рихтер и е регистриран във Вранча. Силно разклащане в продължение на 20-30 секунди е усетено в столицата Букурещ.
Земетресението е усетено в Северна и Североизточна България, по високите етажи на София, както и в Молдова. Няма данни за пострадали и материални щети. Земетресението е регистрирано в 2.11 ч. с епицентър на 7 км западно от Палтин в Румъния и на 153 км северно от Букурещ, с дълбочина 94 км.
Жители от различни градове в Румъния, като Брашов, Плоещ, Симила, съобщават, че от труса са изпопадали предмети в домовете им, но нямат сериозни материални щети. Според Геофизичния институт на БАН земетресението е с магнитуд 5.8 по скалата на Рихтер.
Силното земетресение от тази нощ събуди и жителите на Русе. Трусът се усети най-силно по високите етажи на сградите, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона. По данни на общинската дирекция „Обществен ред и сигурност“ няма сигнали за нанесени материални щети.
Повечето от русенци се притесниха, някои излязоха навън за всеки случай, но се прибраха бързо, тъй като не е имало вторични трусове. Паника сред хората обаче нямаше. Земетресението събуди доста хора и във Варна. Някои от жителите на града, където трусът е усетен по-силно са излезли на улицата, предаде кореспондентът на БГНЕС в морската столица.
Вранча е най-сеизмичният район на Румъния. През 1977 г. районът бе разлюлян от трус с магнитуд от 8-а степен по скалата на Рихтер. Тогава загинаха 1500 румънци. Земетресението разруши сгради и в българския град Свищов, където загинаха 121 души.