Не правете тези пет неща, ако искате да сте богати
През 2015 г. линията на бедност общо за страната e 325.83 лв. средно месечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1.586 млн. лица, или 22% от населението на страната, сочат данни на НСИ.
Данните за изминалата година показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22 до 28.4%, или с 6.4 процентни пункта.
Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност нараства до 42.9%, или с 20.9 процентни пункта.
Ето няколко неща, които трябва да следваме, при положение че желаем да повишим стандарта си на живот:
1. Бързи кредити
Според Закона за потребителския кредит таванът за Годишния процент на разходите (ГПР) е органичен до законовата лихва по просрочените задължения, умножена по 5 или 50.2 на сто. Да, има и компании, предлагащи „промоционални“ заеми с по-ниски лихви, но те все пак са по-високи дори и от лихвите по кредитните ни карти, за които ще стане въпрос по-долу в материала.
В случай че наистина имате нужда от пари на заем и нямате възможност да кандидатствате за потребителски кредит от банка – то прочетете внимателно договора, който ще подпишете.
2. Кредитни карти
Да, в доста случаи те са ни в помощ, но защо да харчите пари, които все още не сте изкарали? Легендарният инвеститор и един от най-богатите хора в света - Уорън Бъфет, дава един доста популярен съвет към младите хора: стоите далеч от кредитните карти.
Последните данни от централната ни банка сочат, че лихвите по кредитните карти в момента в страната са на нива от 14 до над 18% годишно.
3. Лотария/залагания
Българинът явно е хазартна личност, след като все по-често си пада по всякакъв тип тото, лотарии и др. видове залагания, включително на футбол, баскетбол, тенис, че дори и президентски избори. Това може да ви струва както 2 лв./дневно, така и цяло състояние, ако сте сред по-запалените.
Знаете ли, че шансът да спечелите в лотарията 6 от 49 е 1:13 983 816?
4. Лукс
Дори и най-богатите хора в света, като Марк Закърбърг, а преди това и покойният Стив Джобс, ходят с обикновени тениски/поло и джинси. Други дори купуват коли и дрехи втора употреба – справка: основателят на IKEA Ингвар Кампрад.
5. Четене/телевизия
Да, телевизията е едно от основните забавления на българите днес. Но може би това е една от причините, поради която сме и толкова бедни – предпочитаме шоупрограмите и риалити форматите пред четенето на книга. А дали по този начин даваме добър пример на децата си?
Справка – 70% от богатите хора в света насърчават децата си да четат, а едни от най-богатите хора прекарват между 1 и 4 часа дневно в четене. Инвеститорът Уорън Бъфет чете по 500 страници всеки ден, а предизвикателството пред Марк Закърбърг за 2015 г. е да чете по 1 книга на всеки две седмици.