Банки за продан
Малко или много са 27 банки за държава като България? Общият размер на активите на системата, по данни на централната банка към 30 юни, са рекордните 88.65 млрд. лв., а общо 17 от трезорите у нас управляват активи за по над 1 млрд. лв.
Средният размер на активите на банките у нас към полугодието на 2016 г. е 3.28 млрд. лв. спрямо 2.99 млрд. лв. за 30 юни 2015 г. и 2.96 млрд. лв. за година по-рано.
В последните седмици Profit.bg ви информира, че поне 3 от банките в страната могат да започнат 2017 г. с нови собственици. Консолидацията е на дневен ред, а кандидати за продаваните активи не липсват.
Сред най-спряганите банки с бъдещ нов собственик са гръцките Обединена българска банка и Банка Пиреос, които по последни данни имат активи за 7.02 и 2.88 млрд. лв. Заедно с дъщерната на КТБ Виктория, продаваните активи са на стойност от малко над 10 млрд. лв. Или над 10% от активите на системата към полугодието.
Днешната ситуация на банковия пазар изглежда така: Уникредит Булбанк продължава да е най-голямата банка в страната с активи за 17.35 млрд. лв. Заедно с Банка ДСК, управляваща активи за 11.49 млрд. лв., те са двете институции, попадащи в топ 50 на Централна и Югоизточна Европа в класация на Deloitte.
Същите две са и начело сред българските, общо 18 представителя в топ 100 на ЮИЕ в подреждане, изготвено от Seenews.
Третата най-голяма банка в момента в страната е Първа инвестиционна банка, следвана от ОББ, Пощенска банка, придобила Алфа Банк в началото на 2016 г. и изпреварила Райфайзенбанк и Сосиете Женерал.
Голяма е вероятността класацията да преживее драстични промени след евентуалните сделки на хоризонта. Кои ще са най-големите 5 банки в страната в началото на 2017 г. - предстои да разберем...