11 неща, които е препоръчително да не споделяте във Facebook
Facebook предприема действия срещу „фалшивите новини“ след приток на дезинформация в новинарския й поток, пише Independent.
Социалната мрежа обяви, че ще се присъедини към коалиция от над 20 новинарски организации, включително Twitter, в усилията си да намали фалшивите новини и теориите на конспирацията, които се представят като доказани факти.
Но в социалната мрежа изобилстват не само фалшиви новини, но и фалшиви акаунти, поради което е много важно да споделяте минимално количество информация. По-конкретно избягвайте да споделяте следните неща:
1. Личната си карта или шофьорска книжка
Хора обичат да споделят, че нещата вървят добре. Във Facebook изобилстват съобщения за предстоящи ваканции, както и за издържан шофьорски изпит. Може би е най-добре да не показвате точните данни от личната си карта или шофьорска книжка. Те лесно могат да бъдат копирани, а злоупотребите със самоличност са много разпространени.
2. Планове за ваканция
Не само числата и кодовете създават риск. Информирането на обществото, че заниванате за фестивала на киноа в Перу за две седмици може да ви навлече неприятности. Крадци могат да разберат, че в дома ви няма никой по това време и да го оберат, дори да сте помолили съседката си да наминава през няколко дни, за да проверява пощата и да храни котката.
3. Банкови детайли
За достъп до банковата ви сметка да необходими повече данни от номера на сметката и банкови кодове. Но да публикувате основни данни на стената на приятел във Facebook, за да получите плащане, е лоша идея. Хакери могат да се сдобият с необходимата информация, за да проникнат в банковата ви сметка, а близки приятели могат да узнаят достатъчно информация, за да направят същото. Time Money съобщава, че някои хора обичат да се хвалят със заплащането си, особено в Instagram. Те едва ли са наясно на какъв риск се излагат.
4. Печеливши билети
Да вземем за пример Шантел от Пърт, Австралия. Силно развълнувана, тя публикувала щастливо селфи с билета си, който й донесъл печалба от 825 долара. Шантел празнувала победата си на конните състезания Мелбърн къп. За съжаление тя включила и баркода на билета си в снимката и един от „приятелите“ й откраднал парите.
5. Домашния адрес
Много хора с готовност дават домашния си адрес. Това не е толкова опасно, колкото откритото разпространяване на номера на личната карта, но може да бъде използвано срещу вас. За препоръчване е да сте внимателни, най-малкото за да избегнете нежелани посетители.
6. Подробности за децата ви
Безкрайните снимки на невръстното ви дете не само са досадни за приятелите ви, но и могат да ви навлекат проблеми със сигурността. Вижте настройките си за поверителност, наистина ли искате всеки да може да вижда снимки на семейството ви?
7. Оплаквания от работата или шефа ви
Изглежда толкова очевидно и все пак изобилстват историите на хора, които са били уволнени, защото открито се оплаквали от работата или работодателя си. Във все по-прозрачен свят, поне на базово равнище, има някои неща, които е по-добре да запазите за лични разговори. Може да ненавиждате работата си, но не е необходимо да го обявявате на всеослушание.
8. Копи-пейст статуси
Знаете за тях – статуси, в които се казва, че Facebook ще кара потребителите си да плащат, или че ще се сдобиете с вечно щастие, ако разпространявате любовта. В действителност дори подобни публикации да изглеждат напълно невинни, напълно е възможно да са създадени от маркетингови компании или да са дело на хакери, които изпращат злонамерен или фишинг софтуер. Освен това тези постове са наистина досадни.
9. Снимка на студентската ви книжка
Да, страхотно е, че са ви приели в университета, да, приятелите и роднините ви знаят, че това е първият ви ден. Но споделянето на данни от студентската ви книжка дава на престъпници достъп до вашето име, снимка и място, където прекарвате голяма част от времето си. В най-добрия случай може да станете жертва на измама, а защо не и на нещо по-сериозно.
10. Отивам на театър утре в 6 ч. следобед, за да гледам „Трите прасенца“
Прекрасно е, че обичате културата, но бъдете разумни. Не публикувайте къде ще бъдете в определен час, защото престъпниците лесно могат да се ориентират за местоположението ви. Избягвайте да се отбелязвате от определени места, особено ако ходите там редовно. Хора, които искат да ви навредят, могат да се осведомят за обичайното ви поведение и местата, които посещавате.
11. Ваши интимни снимки
Дори настройките ви за поверителност да са силни, Facebook акаунтът ви може да бъде хакнат и всички снимки, които сте качили могат да се покажат на хора, които не е трябвало да ги виждат – родителите и колеги са пример за това.
Снимки: Pixabay.com