Селото, в което няма нито престъпления, нито врати
На около 300 км източно от Мумбай, в отдалеченото индийско село Шани Шингнапур, престъпността е понятие, което не съществува.
Селяните не заключват къщите, автомобилите и мотоциклетите си. Търговците оставят пари в отключени чекмеджета през нощта, а домакините не крият ценностите си в домове, които нямат врати.
Правилно разбрахте – нямат врати. Входовете им са препречени само от завеси, които пазят единствено личния живот на обитателите от любопитни погледи.
Тази липса на всякакви предохранителни мерси не се дължи на добре действащо правосъдие, а на вяра в Шани – индуистки бог, за който се смята, че пази от крадци.
Според религията, която селяните изповядват, ако някой открадне нещо, ще си навлече гнева на Шани (а той е известен с лудия си нрав и склонност към отмъщение) и ще трябва да плати скъпо за греховете си.
Явно тази заплаха действа – страхът от бога е предпазил от престъпления обитателите на селото през последните 300 години.
Легендата разказва, че преди стотици години, след период на интензивен дъжд и наводнения, тежка плоча от черен камък е намерена, изхвърлена на брега на река, която минава през селото.
Когато местните жители докосват камъка, от него започва да се стига кръв. Една нощ старейшината на селото сънувал, че бог Шани говори с него. Той инструктирал селяните да запазят камъка, за да ги защитава. Те обаче трябвало да пазят плочата на открито, така че Шани да може да контролира селото.
На следващия ден селяните сложили камъка на платформа в центъра на селото. Те решили също така да премахнат всички врати и ключалки от домовете им. Счели, че са излишни, щом над тях вече бди бог. Традицията продължава и до днес.
С течение на годините легендите по темата се увеличават. Селяните имат хиляди истории за неуспешни кражби, при които крадците напускат селото, вървят цяла нощ, а на сутринта отново се озовават в него, очевидно движейки се в кръг.
Друга местна легенда разказва, че един селянин поставил врати на къщата си и претърпял катастрофа още на следващия ден.
Шани Шингнапур е неизвестно до 1990 г., когато се появява в продукция на Боливуд. След това към него започват да се стичат хиляди туристи и поклонници от цялата страна.
Според някои от жителите му липсата на престъпления е начин да се привлекат посетители. Те твърдят, че дребни мошеничества и кражби се случват през цялото време, но храмовите служители пазят всичко в тайна, за да не вредят на репутацията на бог Шани и населеното място.
Когато журналист посещава селото, открива, че има 46 наказателни дела, регистрирани през последните шест години, 11 от които са за кражби.
Джебчийството също е широко разпространено в зоната около храма, но за тези случаи рядко се съобщава. Фактът, че Шани Шингнапур вече има собствен полицейски участък е знак, че неговият образ на населено място без престъпления е мит.
Първият публичен инцидент, който разрушава репутацията на селото, е регистриран през 2010 г., когато са откраднати пари и ценни предмети от превозно средство. През 2011 г. пари и ценности са откраднати от дома на бившия попечител на храма, а през януари 2012 г. златни накити са задигнати от самия храм.
Шани Шингнапура днес се променя. Когато местната банка открива клон в селото през 2011 г., тя инсталира врата от плексиглас – без катинари, за да се спазва традицията в селото, но се затваря с помощта на електромагнитна брава и дистанционно управление.
Много къщи и местният бизнес, особено хотели, започват да инсталират плъзгащи се врати. Дори храмът наема охранители, като въвежда проверки на багажа и камери. Кутията с дарения пък вече се държи заключена.
Свещениците обаче настояват селото и обитателите му, чиято икономика и поминък зависят от туризма, да се опитват да поддържат репутацията му на населено място без престъпления. Те казват, че полицейският участък и повишените мерки за сигурност са за управление на туристите, а не срещу престъпления.
Някои все още поддържат версията, че няма престъпления в селото, както и че полицейското управление в Шингнапура "е единственото в страната без врати" - очевидно без да обръщат внимание на масивните дървени панели, охраняващи входа му.