Защо Дания и Канада водят "уиски война" за отдалечен остров
В отдалечената северна част на Атлантическия океан, точно на ръба на ледените води на Северния ледовит океан, се намира малко петънце земя.
Кръстен на пътешественик от 19-и век, остров Ханс, който се разполага на площ от 1.29 кв. км, е безплодна земя. Подобно на повечето необитаеми острови, той е плосък, без растителност и без видими природни ресурси.
И все пак това невзрачно парче скала в океана е в центъра на териториален спор между Канада и Дания, която се води в продължение на почти половин век.
Остров Ханс се намира в средата на Nares Strait – 35 км широк канал, който разделя Канада от Гренландия - автономна територия на Дания.
Международното право диктува, че всички страни имат право да претендират за територии, разположени в рамките на 19 км от техния бряг. Това поставя остров Ханс едновременно в датски и канадски води.
Териториалният спор се изостря през 1973 г., когато двете страни участват в изготвянето на морската граница. По това време не може да бъде постигнато споразумение между двете правителства и така въпросът се отлага за по-късно.
Спорът започва отново през 1984 г., когато по време на посещение на острова датският министър на Гренландия забива националния флаг, заедно със съобщение "Добре дошли на датския остров" и бутилка датско уиски.
Когато Канада научава това, изпраща войска на острова, която да замени датския с канадски флаг, както и бутилката датско уиски с канадско.
Така се ражда така наречената "уиски война". В продължение на десетилетия канадски и датски войници се редуват да посещават острова и да сменят знамена и бутилки алкохол.
През 2005 г. канадците поставят метална плоча. Този път датчаните не отговарят, като външният им министър заявява, че подобно поведение между две страни-съюзници в НАТО е детинско.
До днес граничният спор все още не е решен.
Снимки: amusingplanet, pixabay