Сняг заваля в Сахара за първи път от близо 40 г.
Невероятни снимки улавят рядък снеговалеж в пустинята Сахара. Снегът пада върху червените дюни за първи път от близо 40 години, съобщава Daily Telegraph.
Най-голямата пустиня в света, която се простира на площ от 9.323.957 кв. км и обхваща много държави от Северна Африка, не е място, което хората свързват със сняг в сезона на празниците.
Фотографът аматьор Карим Бучетета казва, че направил невероятните снимки на снега, покриващ пясъка в малкия пустинен град Аин Сефра в Алжир на 19 декември. „Всички бяха удивени да видят как снегът вали в пустинята, това се случва толкова рядко. Беше удивително как снегът падаше върху пясъка. Направих прекрасни снимки. Снегът остана около един ден, но вече се стопи“, разказва Карим.
Едва за втори път в историята пада сняг в едно от най-враждебните места на Земята. За последен път сняг е бил видян в Аин Сефра, известен като „Портата към пустинята“, където Атласките планини се срещат с пустинята Сахара, на 18 февруари 1979 г. Тогава снежната буря се задържала само половин час.
Live Science отбелязва, че падането на сняг върху дюните е невероятно рядко явление. „На 18 февруари 1979 г. в районите с ниска надморска височина на пустинята Сахара беше регистриран първият снеговалеж в близкото минало. Снегът падна на места в Южен Алжир, където половинчасовата снежна буря спря трафика“, пише сайтът.
Температурите в „Портата към пустинята“, която обхваща Алжир, Чад, Либия, Мали и Мароко, са надвишавали 47 градуса по Целзий. През ноември сняг покри части от Израел, Сирия и Близкия Изток.
Снимки: Facebook