Петте мегасделки, които белязаха 2016 г.
През 2016 г. продължи тенденцията за мегасделките на сливания и придобивания, които създадоха истински гиганти.
През 2015 г. най-голямото сливане беше между бирените компании SABMiller и AB-InBev, докато тази година огромна трансакция между телефонна компания и медийна група е на път да стане сделка на годината.
Тя обаче не беше единствената голяма глобална сделка тази година. ВВС публикува списък с петте най-големи трансакции на годината, които вече бяха завършени, очакват одобрение от регулаторите или една от страните е проявила голям интерес.
1. Закупуването на Time Warner от AT&T
Обявената покупка на Time Warner от американската телекомуникационна компания AT&T, след като бъде одобрена от регулаторните власти, ще бъде най-голямата сделка на годината с цена от 86 млрд. долара.
Тя също така се превърна в гигантски хит в медийния свят. Time Warner включва легентарното кино студио Warner Brothers, гиганта в областта на платената телевизия НВО, новинарския канал CNN и още много глобални марки.
По ирония на съдбата, вече не включва списание Time, което даде името на компанията. Мнозина се питат какви ще бъдат последиците за журналистическия аспект на компанията от придобиването й от традиционна компания в технологичния сектор като AT&T, един от основните телекоми в САЩ.
Купувачът обеща, че няма да се меси в журналистическата част от дейността на компанията.
2. Покупката на Monsanto от Bayer
Друга голяма сделка, обявена тази година, е покупката от германския фармацевтичен гигант Bayer на американската компания Monsanto. Сделката се оценява на 66 млрд. долара.
Дейността на Bayer е свързана с производството и разработването на лекарства. 49% от бизнеса на германската компания е съсредоточена в медицинския сектор. 26% отговарят на специализирания й отдел за научни материали Covestro, а 22% - на отдела за земеделските култури.
Ако сделката бъде одобрена, почти половината от бизнеса на новия конгломерат, който ще бъде най-големият доставчик на земеделски култури в света, ще е свързана със земеделието.
3. Закупуването на Baxalta от Shire
Тези две имена вероятно не говорят нищо на широката публика. Но сливането на двете компании създава фармацевтичен гигант, оценяван на 32 млрд. долара, специализиран в търсенето на лекарства за редки заболявания.
Shire се намира в ирландската столица Дъблин, докато Baxalta е установена в САЩ. Очаква се централата на новата компания да се намира в Европа.
4. Закупуването на Linkedin от Microsoft
Приемайки сумата от 26 млрд. долара за придобиване на контрол над LinkedIn, Microsoft ще плати 250 долара за всеки от 104-те милиона активни потребители на социалната мрежа, или около 60 долара за всеки един от 430-те милиона създадени потребителски профила.
Това е рекордна продажба, която значително надминава 21.8-те милиарда, които Facebook плати за придобиването на Whatsapp през 2014 г.
Тогава Whatsapp имаше около 450 млн. активни потребители, което означава, че компанията на Марк Закърбърг е платила около 48 долара за всеки от тях.
Microsoft съобщи, че след придобиването LinkedIn ще запази собствената й марка, култура и независимост.
5. Закупуването на част от Rosneft от Glencore и Катар
Три големи играчи на енергийния пазар направиха съобщение, което разтърси петролния сектор през декември.
Русия продава 20% от държавната петролна компания Rosneft на консорциум на катарския суверенен фонд и швейцарската компания Glencore, най-голямата в света в областта на суровините.
Парите, които преминават от едни ръце в други в резултат на трансакцията, не са никак малко - 11.5 млрд. долара. Още по-важното е, че изглежда редица тенденции в икономиката и политиката се променят.
За Glencore това е поредната перла в огромното й портфолио от енергийни ресурси в цял свят. В същото време Катар е един от най-големите производители на петрол в света и с инвестицията си в Rosneft залага на трайно възстановяване на цената на суровия петрол.
За Москва сделката ще предостави парична инжекция, която ще помогне за подобряването на държавните финанси, пострадали от санкциите и годините на ниска цена на петрола.