Най-богатите осем имат пари колкото половината население на света
Осмината най-богати хора в света притежават богатство, колкото 3.6 млрд. души, които са най-бедната част от света, сочат данни на британската благотворителна организация Oxfam, цитирани от ВВС.
Според организацията пропастта между бедни и богати е „много по-голяма, отколкото се опасявахме“. Докладът на Oxfam съвпада с началото на Световния икономически форум в Давод.
Но според Марк Литълууд от Института по икономически въпроси организацията трябва да се съсредоточи върху начините за стимулиране на растеж. „Като благотворителна организация, която се бори с бедността, Oxfam изглежда странно загрижена за богатите. За пълно изкореняване на абсолютната бедност фокусът трябва да е върху мерките за стимулиране на икономическия растеж“, смята директорът на института.
Събиране на елита
Ежегодното събитие в швейцарския ски курорт Давос привлича много от водещите политици и бизнес лидери в света. Според Кейти Райт, ръководител на отдела за глобални външни работи на Oxfam, докладът помогнал на благотворителната организация да „оправят предизвикателство към политическите и икономическите елити“.
“Нямаме никакви илюзии, че Давос е нещо повече от говорилня на световния елит, но ще опитаме да използваме този фокус“, коментира тя.
Според британския икономист Джерард Лайънс фокусът върху крайната бедност „не винаги дава пълната картина“ и трябва да се обърне внимание на „увеличаването на икономическия пай“.
Според него обаче Oxfam е права да посочва компании, които според нея стимулират неравенството с бизнес модели, които са „все по-съсредоточени върху висока възвръщаемост за богатите собственици и топ ръководители“.
Райт смята, че икономическото неравенство стимулира поляризацията на политиката и посочва за пример избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и гласуването за Брекзит.
Справедлив дял
„Хората са гневни и призовават за алтернативи. Те се смятат за изоставени, защото колкото и усърдно да работят, не могат да споделят растежа на страната им“, казва Райт. Благотворителната организация призовава за „по-хуманна икономика“ и за мерки от страна на правителството за намаляване на заплащането на ръководителите на компаниите, за борба с укриването на данъците и налагането на по-високи данъци за богатите.
Освен това Oxfam призовава бизнес лидерите да плащат „справедлив дял данъци“, а компаниите да осигуряват заплащане на служителите си, което е по-високо от определеното равнище за нормален живот.
Oxfam публикува сходни доклади в последните четири години. През 2016 г. организацията изчисли, че най-богатите 62 души в света имат същото богатство, колкото най-бедната половина от населението. Тази година броят им е намалял на осем заради наличието на по-точни данни.
Все още 1% от най-богатите хора в света притежават колкото цялото състание на света, отбелязва Oxfam. Някои от осмината най-богати милиардери обаче са дали десетки милиарди долари за благотворителност. През 2000 г. Бил Гейтс и съпругата му Мелинда създадоха частна фондация, която е дарила над 44 млрд. долара.
През 2015 г. Марк Закърбърг и съпругата му Присила Чан обещаха да дадат 99% от нетното си богатство, което са натрупали през живота си, което се равнява на около 45 млрд. долара въз основа на цената на акциите на Facebook в момента.
Докладът на Oxfam използва данни от Forbes и ежегодния доклад на Credit Suisse за глобалното богатство, който следи разпределението на глобалното богатство още от 2000 г.
Организацията използва стойността на активите на човека, главно имоти и земя, минус дългове, за да определи какво притежава. Данните изключват заплати и приходи. Методологията беше критикувана, защото студент с висок дълг, който обаче е с потенциал за високи приходи в бъдеще, също ще бъде сметнат за беден според използваните критерии.
Осемте най-богати милиардери в света според Forbes:
1. Бил Гейтс (САЩ): Съосновател на Microsoft (нетно богатство от 75 млрд. долара)
2. Амансио Ортега (Испания): Основател на собственика на Zara, Inditex (нетно богатство от 60.8 млрд. долара)
3. Уорън Бъфет (САЩ): Най-големият акционер в Berkshire Hathaway (нетно богатство от 60.8 млрд. долара)
4. Карлос Слим Елу (Мексико): Собственик на Grupo Carso (нетно богатство от 50 млрд. долара)
5. Джеф Безос (САЩ): Основател и генерален директор на Amazon (нетно богатство от 45.2 млрд. долара)
6. Марк Закърбърг (САЩ): Съосновател и генерален директор на Facebook (нетно богатство от 44.6 млрд. долара)
7. Лари Елисън (САЩ): Съосновател и генерален директор на Oracle (нетно богатство от 43.6 млрд. долара)
8. Майкъл Блумбърг (САЩ): Собственик на Bloomberg LP (нетно богатство от 40 млрд. долара)
Снимки: Pixabay.com