Независимо дали сте дали новогодишно обещание да се храните здравословно или искате малко по -различна храна след коледното преяждане, сега е време, в което може да започнете да консумирате по-леки ястия.

Зимата предлага разнообразие от храни, които са не само здравословни и ще ви дадат много полезни хранителни вещества, но и ще ви накарат да се почувствате по-леки и изпълнени с енергия.

Карфиол

Редовният прием на кръстоцветни зеленчуци, като карфиол, може да помогне за намаляване на риска от някои видове рак. Карфиолът заменя успешно въглехидратите в някои ястия. Например може да си направите карфиолена пица или „ориз".

Куркума

Тази екзотична подправка е особено подходяща за зимата, защото има сгряващо действие. Освен това помага като превенция срещу Алцхаймер и за изгаряне на мазнините, особено в областта на корема.

Тиква

Богата на витамини А и С, тиквата е храна, което може да консумирате в най-разнообразни ястия – печена, варена, на супа, яхния, пюре, дори и като спагети.

Шам фъстък

Ядката е богата на фибри и протеини, а заради наличието на лутеин е полезна и за очите. Освен това помага и срещу преяждане. Експерти описват шам фъстъкът като суперхрана, идеална за следобедна закуска.

Цвекло

Този корен е вкусен както суров, така и печен или варен. Чаша цвекло е чудесен източник на фибри, помага за кръвното налягане и за набавяне на дневното количество калий.

Нар

Този плод не е достъпен целогодишно, но може да се възползвате от сока от нар. Той ще ви снабди с витамини и антиоксиданти, необходими за зимните месеци.

Киви

Само 60 калории има един плод киви, но ще ви 100% от дневната стойност за витамин C и повече калий от половин банан. Освен това може да ядете и кожата на кивито, която е богата на хранителни фибри, витамин C и витамин Е, просто не забравяйте да я измиете добре.

Ябълки

Още една суперхрана, която не трябва да забравяте през зимата, защото съдържа флавоноида кверцетин, който се бори с възпаление в организма, предпазва от сърдечно-съдови заболявания и помага за неутрализирне на свободните радикали.

Зеле

Богато на витамин С и фолиева киселина, зелето помага за изграждане на здрав имунитет, а наличието на антиоксиданти, като глюкозинолати, помага за борба с рака. То е пълно с фибри, които ще ви държат сити дълго време. Може да го консумирате сурово, печено или варено.

Диви боровинки

Тези малки плодчета съдържат антиоксиданти, които могат да намалят риска от диабет и рак. Те осигуряват повече антиоксиданти от сливите или малините. Ако не можете да си ги набавите свежи, вземете замразени.

Червени боровинки

Пресни, сушени, замразени, те са сред най-полезните плодове на света. Помагат за намяване честотата на някои инфекции, поддържат здравословен пикочните пътища, за здрава сърдечно-съдова система.