Тези предмети от ежедневието изненадващо имат срок на годност
Макар че бързаме за изхвърлим храната веднага след изтичането на срока й на годност, мнозина от нас не знаят, че много домакински уреди, които използваме всеки ден, също имат срок на годност.
Дъската за рязане и четката за тоалетната чиния трябва да се озоват в коша за боклук само след няколко месеца употреба, съветват експертите. Daily Mail изброява още предмети, за които не подозираме, че имат срок на годност.
Пластмасови домакински пособия: На всеки три месеца
Може да имате пластмасови пособия в шкафа си от години и да ядете от тях всеки ден, но знаехте ли, че трябва да ги сменяте на всеки три месеца? Пластмасовите кутии, в които пренасяте обяда си, са основното място за натрупване на вредни химикали като BPA, BPS и фталати.
Възглавници – на всеки две години
Възглавниците трябва да се сменят поне на всеки две или три години, смятат експерти. „Когато възглавниците загубят височината си и станат на бучки, обезцветени или безформени, трябва да бъдат заменени“, казва Лиза Артис от британската организация Sleep Council.
„Добрата възглавница трябва да държи главата ви в правилната позиция – раменете и гръбначният ви стълб трябва да са в същото положение, както когато сте изправени в правилната стойка. Освен това тя трябва да е добре затъкната под врата и раменете ви, за да поддържа цялостно главата ви“, допълва експертката.
Самобръсначки – на всеки три дни
Самобръсначките могат да са скъпи, но експертите казват, че трябва да ги заменяте, когато е необходимо. Дерматологът д-р Стефани Уилямс твърди, че колко често трябва да заменяте ножчето зависи от редица фактори, но би било разумно да го правите на всеки три до шест дни.
„Колкото по-остро е ножчето, толкова по-добре. Самобръсначката трябва да се движи гладко по кожата. Ако започне да се запъва, това означава, че ножчето е загубило остротата си и трябва да бъде заменено, тъй като тъпите ножчета повижават риска от нараняване и други вредни последици. Няма нужда да споменаваме, че ръждата по ножчето трябва да ви накара веднага да го замените. Ако не го направите, могат да се развъдят бактерии“, предупреждава д-р Уилямс.
Дъска за рязане – на всеки 12 месеца
Режете зеленчуците и месото си на нея всяка вечер, но дъската за рязане, особено дървената, е основен източник на бактерии. Изследвания установиха, че дървените дъски съдържат 200% повече фекални бактерии от тоалетната седалка.
Трябва да се стремите да я заменяте на всеки 12 месеца, а петната и пукнатините по нея са сигурен знак, че трябва да я изхвърлите на боклука.
Кърпи за съдове и гъби – всяка седмица
Малко известен факт е, че кърпите за съдове трябва да се изхвърлят всяка седмица. Експерти разкриват, че когато оставите мокра кърпата след използване, микробите и бактериите бързо се развъждат. Шокиращо изследване показа, че 89% от кърпите за съдове съдържат E.coli.
Дървени лъжици – на всеки пет години
Макар че не трябва да ги сменяте толкова редовно, колкото сутиените или обувките за тичане, дървените лъжици също имат срок на годност. Дървото е по-шуплесто от пластмасата или метала, което го прави по-податливо на микроби и бактерии, обяснява Джон Оксфорд, професор по вирусология в London Hospital.
Най-често срещаната бактерия в кухнята е E. сoli, обикновено идваща от суровото месо или от децата с лоши хигиенни навици. Това може да доведе до сериозни хранителни натравяния.
Препоръчително е дървените лъжици да се сменят на всеки пет години и по-рано, ако се появят пукнатини или ако някоя част стане мека или потъмнее, тъй като това може да означава, че дървото гние и съдържа бактерии.
Пантофи – на всеки шест месеца
След дъръг и труден ден на работа верният стар чифт пантофи изглежда най-удобното нещо на света, затова не е чудно, че не сме склонни да го изхвърляме. Но те са идеална среда за разпространение на гъбични инфекции.
За да предотвратим разпространението на инфекции от пантофите, трябва да ги перем добре и колкото се може по-често. Освен това би било добре да ги сменяте на всеки шест месеца, за да поддържате добра хигиена на краката си.
Четка за тоалетната чиния – на всеки шест месеца
Очевидно е, че четката за тоалетната ви чиния гъмжи от бактерии. Освен това като продължавате да я използвате, по косъмчетата се натрупва влага, която на свой ред създава още повече бактерии.
Машина за изправяне на косата – на всеки четири години
За мнозина машината за изправяне на коса е инвестиция и не е нещо, което бихме заменяли редовно. Но подобно на козметиката, уредът за оформяне на косата също не трае вечно и трябва да бъде заменян на всеки четири години.
Старите уреди за изправяне на косата могат да я увредят. „Това може да доведе до изсушаване на косата ви или до разкъсване на краищата и липса на блясък. Подобно на всички електрически уреди, трайността им зависи от това колко често ги използвате, но не препоръчваме повече от четири години“, казва експертът Робърт Ковач от компанията GHD.
Четката за зъби – на всеки три месеца
Много от нас чакат четката им за зъби да изгуби напълно формата си, за да я сменят. Но ако я оставим твърде дълго, тя може да увреди венците ни, казва д-р Амер Саед, клиничен директор на Garden Square Dental в Западен Лондон.
“Зъболекари препоръчват ръчните и електрическите четки да бъдат сменяни веднъж месечно, ако имате кървящи венци, и след три месеца във всички други случаи. Макар да не виждате увреждания, комбинацията от износване и лошо поддържане на четката може да доведе до натрупването на много бактерии, а това ще доведе до заразяване на венците и възможни инфекции“, казва д-р Саед.
Сутиени – всяка година
Питайте която и да е жена и тя вероятно ще признае, че носи сутиена си, докато металната част започне да поддава. Но експерти съветват да не носите един и същи сутиен повече от една година и да го заменяте редовно.
„Може да звучи екстравагантно, но ако носите сутиен редовно, дори да е висококачествен и да се грижите добре за него, ще започнете да губите комфорт, а повдигащият ефект, заради който сте си го купили, значително ще се намали след около осем месеца“, казва Елиз Рюкур, генерален мениджър на марката сутиени Gossard.
Изтривалка – на всеки два месеца
Трудно е да си представим, че изтривалката може да прави нещо различно от това да поддържа чистотата на тялото ни, но експерти предупреждават, че ако не я заменяме редовно, застрашаваме сериозно здравето си.
Британският дерматолог д-р Сам Бънтинг съветва пластмасовите изтривалки да се заменят поне веднъж на два месеца, за да не се натрупват бактерии. За да поддържате чистотата на изтривалката си, намокрете я и я поставете в микровълновата печка при средни градуси за 30 до 60 секунди.
Можете да я слагате също в пералнята или машината за миене на съдове. Дръжте изтривалката си на сухо място, например до отворен прозорец, а не на душа.
Четка за коса – на всеки четири години
Един космен фоликул може да съдържа 50 000 микроба и четката ви за коса може да е виновна за това. Те също така събират остатъци от косми, които могат да станат лепкави и да привличат мръсотия.
Заболявания като импетиго – заразна кожна инфекция, която обикновено води до появата на мехури и рани по лицето, врата и ръцете, може да се предаде от един човек на друг чрез споделяне на четката.
За да предотвратите това, заменяйте четката си на всеки четири години или по-рано, ако бодлите се повредят, тъй като те могат да увредят скалпа ви и да разпространят потенциални инфекции.
Пила за нокти – след три употреби
Дървените пили за нокти са трудни за почистване и в пукнатините им могат да се натрупат микроби. Те могат да причинят локални инфекции, казва д-р Андрю Райт.
Ако повече от един човек използва пилата, инфекцията може да се разпространи от човек на човек. Препоръчително е да си вземете стъклена пила, която не е пореста и може да се изми под струя много гореща вода.
В противен случай трябва да изхвърляте пилата си за нокти след третата употреба.
Снимки: Pixabay.com