Протестите срещу Тръмп не стихват втори ден
Над един милион души се включиха в т. нар. "женски походи" във Вашингтон и редица градове по света, за да изпратят на президента на САЩ Доналд Тръмп категоричното послание, че правата на жените са човешки права, предадоха АП и БТА.
Над 600 протестни шествия бяха организирани по целия свят заедно с "Похода на жените" във Вашингтон, един ден след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност като 45-ия президент на САЩ. Много от участничките носеха розови плетени шапки, а в походите се включиха и много мъже в знак на солидарност.
Във Вашингтон се събраха значително повече от очакваните 200 000 души, като гъстото множество от хора се разпростря на около миля (1,6 км) в центъра на столицата. Тълпи изпълниха метрото, а някои крайни станции връщаха пътници обратно, след като паркингите бяха запълнени, а платформите станаха претъпкани с хора, отбелязва Ройтерс.
Сред говорителите на протеста бяха писателката феминистка Глория Щайнем и някои знаменитости, като актрисата Скарлет Йохансон и поп иконата Мадона. Държавният секретар при президента Барак Обама - Джон Кери, разходи кучето си покрай участниците в похода на Пенсилвания авеню. Начело на множеството бяха жени на мотоциклети, следвани от кмета Ерик Гарсети.
Сред събралите се във Вашингтон бяха още Джулия Робъртс, Шер, Алиша Кийс, Ема Уотсън и Патриша Аркет.
Официални представители заявиха, че участниците в протеста във Вашингтон наброяват вероятно над половин милион души.
Полицията в Лос Анджелис съобщи пред "Ел Ей таймс", че участниците в протеста там са около 500 000, съобщава Ройтерс.
Десетки хиляди изпълниха центъра на Манхатън в Ню Йорк и вървяха от централата на ООН до Пето авеню и Тръмп тауър, където се намират жилището и бизнес централата на Доналд Тръмп преди да се премести в Белия дом. Полицията не се ангажира с брой на участниците, отбелязва Ройтерс. Сред онези, които се събраха пред досегашния дом на Тръмп, бяха актрисите Хелън Мирън, Синтия Никсън и Упи Голдбърг, допълва АП.
Полицията в Чикаго съобщи, че между 125 000 и 150 000 души са се събрали в необичайно топлия за сезона ден в парка Грант - мястото, където Барак Обама организира митинг, след като спечели президентските избори през 2008 г. Сред говорителите на митинга бяха мюсюлмански лидери и активисти за правата на имигрантите и транссексуалните.
Властите затвориха достъпа до парка, след като той се препълни, а организаторите отмениха планираното шествие в центъра на града, заради мащабите на множеството. Някои хора въпреки това преминаха демонстративно по улиците в центъра на Чикаго.
Не е само срещу Тръмп
Българският журналист Симеон Гаспаров, който е бил на протеста в Чикаго, посочи, че събитието не е било насочено само срещу новия американски президент. "По-скоро това беше начин жените да изразят своите притеснения, недоволство, своя страх", обясни той.
По думите му в САЩ положението с правата на жените не се подобрява през годините. От 1980 г. до днес има 7-800% увеличение на броя на жените по затворите - най-често за дребни престъпления. Те имат деца, които растат зад решетките и освен това са потенциални жертви на трафик.
"Майчинството в САЩ е 3 седмици, това е може би единствената развита страна, която не дава на майките платено майчинство", отбеляза Гаспаров.
Кой колко преброи
Белият дом обвини медиите, че са намалили в репортажите си броят на гражданите, присъствали на официалната церемония по встъпване в длъжност на президента Доналд Тръмп, предаде „Ройтерс”.
В необичайно и остро изявление в събота през нощта говорителят на Белия дом Шон Спайсър критикува снимки, които показват големи празни пространства на алеята „Нешънъл Мол” пред президентството по време на церемонията в петък. Допълнителна „сол в раната” сипаха твърденията, че още първите мащабни протести срещу Доналд Тръмп са събрали повече хора от инагурацията на милиардера.
"Това бе най-голямата публика станала някога свидетел на встъпването в длъжност", заяви Спайсър. "Тези опити да се подцени ентусиазма за церемонията са срамни и погрешни", посочи той.
Според властите във Вашингтон най-много хора - 1,8 милиона души, е събрала официалната церемония по встъпване в длъжност на Барак Обама през 2009 г. Метрото този петък до 11:00 часа е регистрирала 193 000 влизания в сравнение с 513 000 при встъпването в длъжност на Барак Обама през 2009 г.
Снимка: Instagram