Кои са градовете с най-много имоти, притежавани от милениуми
Малко над 35% от хората на възраст от 18 до 35 г. в САЩ притежават дом, според последните данни на Бюрото за преброяване, в сравнение с близо четирима от 10 души преди шест години. Това означава, че нивото на собственост е на най-ниското си равнище от 1965 г. насам, като за последната година се наблюдава незначителен ръст.
Поколението Милениум разбива тази тенденция в четири американски града, показва проучване, публикувано от финансово дружество SmartAsset. Използвайки данни на Бюрото за преброяване, компанията прави статистика на процента млади хора под 35 г., които притежават дом.
Четирите града, в които над половината от тази възрастова група притежава имущество, са:
1. Елк Гроув, Калифорния – 61%
2. Гилбърт, Аризона – 57%
3. Фриско, Тексас - 55%
4. Порт Сейнт Луис, Флорида - 54%
Град номер 1 с най-много собственици под 35 години е Елк Гроув, Калифорния. Може би никога не сте чували за този град, който в продължение на десетилетия е селскостопански център, но през последните 15 години населението му нараства по две причини – цените на имотите са средно 350 000 долара (в сравнение със Сан Франциско, където са около 1 милион долара), и локацията му е добра.
Градчето се намира само на 20 минути от столицата на щата – Сакраменто, която предлага много възможности за работа в технологичната сфера и на под два часа път от Сан Франциско.
Милениумите, които купуват имот, търсят комбинация от определен начин на живот и добре платена работа.
Другите градове с голям процент от милениуми със собственост са Гилбърт, Фриско и Порт Сейнт Луис. Младите хора харесват Гилберт и Фриско, защото са на кратко растояние с кола (45 минути) от двата града, които осигуряват работа – Финикс и Далас.
В Порт Сейнт Луис пък цената на средно по големина жилище е под 180 000 долара, в сравнение с около 190 000 в национален мащаб.
И ако тук вече милениумите със собствени жилища доминират, и други област започват да привличат такива купувачи на жилища. В Пеория, Илинойс, броят на представители на това поколение, които притежават жилища, е нараснал с 8% от 2006 г. насам - вероятно защото средните цени на жилищата са под 100 000 долара.
В Бейкърсфийлд, Калифорния (тук броят на младите собственици нарасна до 40%) цените на имотите са малко над 200 000 долара.
Като цяло, броят на милениумите, които живеят с родителите си, спрямо тези, които живеят сами, се увеличава. Като една от причините за това се посочват рекордно високите нива на студентски кредити, които забавят покупката на собствен имот, посочват от проучването.