Защо учени смятат, че сме с 30 секунди по-близо до края на света?
Група уважавани учени зад „Часовника на Страшния съд“ преместиха символично стрелките му с 30 секунди по-близо до полунощ, съобщават BBC и Business Insider.
Часовникът, който е символ, създаден в зората на Студената война през 1945 г., е дело на Bulletin of the Atomic Scientists. Тя обединява група учени, които помогнали за създаването на първите ядрени оръжия по време на проекта „Манхатън“, както и 19 носители на Нобелова награда за мир.
Те започнаха публично да нагласяват часовника, за да отразяват променящите се заплахи за света от 1947 г. насам. Сега, 70 години по-късно, учените преместиха часовника от три минути преди полунощ, колкото показваше неизменно в последните няколко години, до 2 минути и 30 секунди до апокалипсиса.
„Остават две минути и половина до полунощ, часовникът тиктака, глобалната опасност дебне. Мъдрите власти трябва да предприемат незабавни действия, за да отдалечат човечеството от ръба на пропастта. Ако не го направят, мъдрите граждани трябва да оглавят това движение“, категорични са изследователите.
Първоначално движенията на часовника отразяваха заплахата от глобална ядрена война, но последните десет години бяха включени и други дългосрочни заплахи за човечеството, включително климатичните промени.
Като основание за символичното преместване на стрелките напред, учените посочват реториката на американския президент Доналд Тръмп за разширяване на ядрения арсенал и продължаващата работа на Северна Корея за разработване на ядрени бойни глави и намеренията за използването им.
Другите фактори, посочени в доклада на Bulletin of the Atomic Scientists, включват съмнения за бъдещето на ядреното споразумение между САЩ и Иран, заплахите за киберсигурността и възхода на фалшивите новини.
Първоначално стрелките на часовника се намираха на седем минути преди полунощ и оттогава са били премествани 22 пъти. Най-критичният момент е през 1953 г., когато стрелките показваха две минути преди полунощ, след като САЩ и Русия успяха да създадат и изпробват първите си термоядрени бомби.
Най-спокойна е била ситуацията през 1991 г., когато приключи Студената война и двете световни сили започнаха да намаляват ядрените си арсенали.
Снимка: Pixabay.com