Закърбърг: Да дадем нов тласък на глобализацията
Марк Закърбърг разкри дълбокото си притеснение от обръщането на мнението срещу глобализацията.
В интервю за ВВС основателят на Facebook заяви, че фалшивите новини, поляризираните мнения и „филтърните балони“ вредят на „общото разбирателство“. Той отбеляза, че хората са останали встрани от глобалния растеж, което увеличава настояванията за оттегляне от свързания свят.
Закърбърг призова за действие, като заяви, че хората не трябва да седят със скръстени ръце и да бъдат недоволни, а да действат за изграждането на „социални инфраструктури“. „Когато аз започнах Facebook, мисията за свързване на света не беше противоречива. Това сякаш беше допускане по подразбиране, което хората споделяха.
Всяка година светът става по-свързан и изглеждаше, че това е посоката, в която ще вървят нещата. Сега тази визия става по-противоречива“, отбеляза Закърбърг.
Изгубена надежда
„Има хора по света, които се чувстват подминати от глобализацията и бързите промени, които се случиха и в резултат на това има движение за оттегляне от някои глобални връзки“, каза Закърбърг.
Интервюто му пред ВВС съвпадна с публикуването на негово писмо от 5500 думи за бъдещето на Facebook и на глобалната икономика. В него той цитира Ейбрахам Линкълн, който говори за действия в съгласие и за „духовни нужди“, граждански ангажимент и казва, че много хора са „загубили надежда за бъдещето“.
„От няколко десетилетия, може би повече, хората наистина вярваха в тази идея, че със сближаването на света всичко ще бъде по-добре. Смятам, че това ще бъде вярно в дългосрочен план и има инфраструктура, която можем да изградим, за да гарантираме, че глобалната общност работи за всички“, отбеляза Закърбърг.
Глобални предизвикателства
Закърбърг не присъства на кръглата маса с технологични лидери, организирана от новия американски президент Доналд Тръмп. В отговор на въпрос дали смята, че Тръмп е съгласен с мнението му, че „сближаването на хората“ и „свързаният свят“ ще донесат по-голям напредък, той заяви: „Говоря за това от дълго време, още преди неотдавнашните избори в Европа, Азия и САЩ. Голяма част от днешните най-големи възможности ще дойдат от сближаването на хората - било чрез разпространение на просперитет или свобода, чрез ускоряване на научните постижения или чрез подкрепа на мира и разбирателството“.
Политически амбиции
Появиха се слухове, че Закърбърг може би обмисля политическа кариера и дори че може да се кандидатира за президент на САЩ през 2020 г. Той категорично отрече тези слухове. И все пак представя ли си се в политиката? „Няма да се занимавам с политика сега, планът не е такъв. Това, от което наистина се интересувам, е свързването на света“, категоричен е основателят на Facebook.
Социалната мрежа беше остро критикувана, че не прави достатъчно, за да се справи с фалшивите новини - неверни истории, според които например папата подкрепил Тръмп. Те се появяваха в потока от новини на потребителите.
Закърбърг заяви, че разбира важността на справянето с фалшивите новини. „Точността на информацията е от голямо значение. Знаем, че има подвеждаща информация и дори пълни измислици във Facebook. Постигнахме напредък в справянето с измишльотините по начина, по който се борим със спама, но имаме още работа“, написа Закърбърг в писмото си от 5500 думи, публикувано в четвъртък.
„Действаме внимателно, защото невинаги има ясна граница между измислени истории, сатира и мнение. В свободно общество е важно хората да имат силата да споделят мнението си, дори другите да смятат, че не са прави. Нашият подход ще се съсредоточи не толкова върху забраната на дезинформацията, колкото върху появата на допълнителни перспективи и информация“, допълни той.
В интервюто пред ВВС Закърбърг каза, че „поляризацията и сензациите“ също подкопават „общото разбиране“. Той призна, че социалните медии, които публикуват кратки, често агресивни послания, са част от проблема. „В някои случаи това може да опрости важни и сложни теми и да ни тласне към опростени мнения за тях. Смятам, че е наша отговоност да разширим добрите ефекти и да смекчим негативните, така че да създадем общност, която споделя общи разбирания“, категоричен е Закърбърг.
Пример за подражание
А какво ще отговори на противоречията, свързани с платените данъци, личните данни, огромните печалби във време, когато неравенството е също фактор за недоверието на мнозина в традиционната политика и бизнес.
„Има много области, в които трябва да постигнем подобрение, и оценявам критиките и обратната връзка. Надявам се, че ще продължим да работим по-добре за преодоляването на проблемите“, каза Закърбърг, допълвайки, че дарява 99% от акциите си във Facebook на стойност 45 млрд. долара на благотворителната фондация, която управлява със съпругата си Присила Чан.
„Важно е да бъда добър корпоративен гражданин. Работим в много различни държави в цял свят. Трябва да помогнем за изграждането на тези общности и това опитвам да правя чрез личната си филантропия - да се надяваме, че давам пример на другите предприемачи, които ще създават нови неща в бъдеще, как трябва да се отплащат на общността и на света“, каза Закърбърг.