Колко ще спечели световната икономика от появата на 5G мрежата?
Британската консултантска компания HIS Markit смята, че 5G мрежата ще донесе на световната икономика 12 трилиона долара през 2035 г., съобщава френският вестник Les Echos.
„Това е почти еквивалентът на американското потребление през 2016 г. и е по-голямо от това на Китай, Япония, Германия, Великобритания и Франция, взети заедно миналата година“, посочват авторите на изследването.
5G трябва да се появи в края на 2019 г. и обещава да умножи по хиляда представянето на мрежите и да даде тласък на интернет на нещата. IHS прави преглед на секторите, които могат да извлекат най-голяма полза от тази технология. Автомобилният сектор, здравеопазването, финансите, телекомите ще се възползват най-много от 5G.
Според изчисленията на HIS Markit, 5G ще донесе 3.364 трилиона долара на промишлеността, 1.421 трилиона долара на информационните технологии и телекомуникациите, 1.295 трилиона долара на продажбите на дребно и на едро, 1.066 трилиона долара на обществените услуги, 742 млрд. долара на строителството, 676 млрд. долара на финансовите услуги и застраховането, 659 млрд. долара на транспорта, 623 млрд. долара на професионалните услуги, 562 млрд. долара на хотелиерството, 510 млрд. долара на селското стопанство, горското стопанство и риболова, 400 млрд. долара в сектора на недвижимите имоти, 277 млрд. долара на образованието, 249 млрд. долара в минния сектор, 119 млрд. долара в здравеопазването, 65 млрд. долара в изкуството и забавлението и 3.078 трилиона долара за други сектори от икономиката.
Освен това, според изследването, ще бъдат създадени 22 млн. нови работни места, еквивалентни на населението на Пекин. 85% от анкетираните европейци смятат, че ще се появят нови индустрии, свързани с ползите от 5G. 88% от новите услуги и продукти ще бъдат измислени именно благодарение на 5G мрежата, подчертава IHS. В изследването на консултантската компания са участвали 3500 специалисти в технологичния сектор.
Още малко цифри: 5G трябва да донесе приходи от 3.5 трилиона долара през 2035 г., което е равносилно на БВП на Индия. Китай ще се възползва най-много с 984 млрд. долара, следвана от САЩ със 719 млрд. долара. В Европа Германия, която има най-силната индустрия на Стария континент, се очертава като големия победител с приходи от 202 млрд. долара и 1.2 млн. работни места.
Във Франция се очакват приходи от 85 млрд. долара и близо 400 000 нови работни места. Великобритания е на трето място с приходи от 76 млрд. долара, но с 605 000 нови работни места.
Засега Южна Корея и Япония са най-напреднали в света в областта на 5G. Зимните олимпийски игри в Пьончан, Южна Корея, през 2018 г. ще бъдат първия експеримент в страната за 5G мрежата. В Европа Финландия и Швеция са на водещи позиции, както те вероятно ще запазят лидерството си от 4G мрежата.
Какво представлява 5G?
G идва от „generation“ (поколение на английски - бел. ред.). Безжичната телефонна технология започна с 1G и в началото на 90-те години на миналия век се разшири до 2G, когато компаниите започнаха за първи път да позволяват на хората да изпращат текстови съобщения между две клетъчни устройства.
Впоследствие светът навлезе в 3G мрежата, която даде на хората възможност да правят телефонни обаждания, да изпращат текстови съобщения и да сърфират в интернет. 4G подобри капацитета на третото поколение безжични мрежи. Хората можеха да сърфират в интернет, да изпращат текстови съобщения и да правят телефонни обаждания, дори да свалят и да качват големи видео файлове без никакви проблеми.
След това компаниите добавиха LTE - long term evolution (дълготрайно развитие - бел. ред.) към 4G мрежата. LTE стана най-бързата и последователна разновидност на 4G, в сравнение с конкурентни технологии, като WiMax.
5G ще надгради постигнатия напредък от 4G LTE и ще позволява на хората да изпращат текстови съобщения, да правят телефонни обаждания и да сърфират в интернет както винаги, а в същото време ще увеличи значително скоростта за пренос на данните в мрежата. 5G ще направи по-лесно свалянето и качването на Ultra HD и 3D видеа. Освен това ще даде възможност на хиляди устройства, свързани с интернет, да навлязат в ежедневието ни.