С блясък на злато: инвеститорският интерес към виното расте
Цените на виното достигнаха най-високите си нива от октомври 2011 г., пише Bloomberg в свой материал, който предлага поглед върху този специфичен пазар и растящата привлекателност на виното като защитен инвестиционен актив.
Очакванията, че възходът на акциите, който изведе щатските индекси до рекордни нива, ще бъде последван от спад, карат инвеститорите да поглеждат по-често към различните сортове вино и фондовете, които инвестират в тях.
След вота на одобрение за излизане на Великобритания от Европейския съюз и победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през миналата година, инвеститорите възприемат виното по същия начин, както и златото - като хранилище на стойност за несигурни времена, отбелязва Bloomberg.
“Благоприятните макроикономически условия, ограниченото предлагане и силното търсене ще продължат да тласкат пазара нагоре,“ коментира инвестиционният мениджър в Wine Investment Fund Крис Смит, цитиран от новинарската агенция. Базираният в Лондон инвестиционен фонд постигна доходност от 17%, увеличавайки нетната стойност на своите активи до 248 млн. паунда (310 млн. долара).
„За повечето купувачи цените все още изглеждат ниски в исторически план,“ добави Смит.
По-слабият паунд допринася за това контрактите за вино да са по-евтини за купувачи извън Великобритания и засилва стойността на индексите, следящи представянето на най-търсените вина.
Китайските купувачи също се завърнаха на пазара след неколкогодишен период на относително слаба активност. По данни на China Association for Imports & Export of Wines & Spirits през първите девет месеца на миналата година вносът на бутилирано вино в Китай е скочил с 21%, до 1.66 млрд. долара.
Бенчмарк индексът Live-ex Fine Wine 100 Index отбеляза повишение във всеки един от последните 14 месеца, което е най-дългата печеливша серия за индикатора от юни 2010 г. насам. Fine Wine 100 регистрира доходност от 25% за миналата година – повече от 19-те процента, реализирани от индекса на стоте най-големи компании на Лондонската фондова борса FTSE 100. Виненият индекс има място за ръст от още 18%, преди да достигне рекордните стойности от средата на 2011 г.
Наистина винените фондове не са подходящи за всеки и не са от онези продукти, които са масово достъпни за дребните инвеститори поради рисковете, които носят, отбелязва Чарлз Болтън – ръководител за британския пазар на звеното за частно банкиране на HSBC Holdings. Тези фондове са насочени към опитни инвеститори, казва той пред Bloomberg.
“Много от винените фондове са малки и може да срещат проблеми с ликвидността,“ продължава експертът. „Времевият хоризонт за постигане на подходяща доходност е относително дълъг, а виното може да бъде волатилен актив.“
През 2013 г. базираният на Каймановите острови Vintage Wine Fund, който пет години по-рано управлява активи на стойност 117 млн. долара, е принуден да прекрати дейността си, след като слабото представяне принуждава инвеститорите да изтеглят своите средства. Подобна е съдбата на люксембурския Noble Crus Wine Fund, който затваря врати година по-късно.
Същата участ сполетява и Bordeaux Fine Wines, след като един от директорите на фонда получава забрана да управлява бизнеси - след разкритието, че е харчил средства, предназначени за инвестиции, за покупки на спортни автомобили и частни самолети.
На противоположния полюс се намира базираният в Малта фонд Wine Source Fund, който управлява активи на стойност 10 млн. евро. По думите на изпълнителния му директор Филип Калмбах, от своето основаване през 2012 г. фондът е увеличил нетната стойност на своите активи с 32%. Калмбах е също така основател на компанията Wine Source Group, която купува вина от някои от водещите производители в света и ги разпространява в ресторанти и хотели.
Фондът купува 60% от вината в своето портфолио на отворения пазар, а остатъкът придобива директно от производителите. След това виното се съхранява в сладове, където отлежава при оптимални условия. Калбах казва, че фондът продава една трета от своето портфолио, за да остане достатъчно ликвиден.