Комбинирането на тези 8 града ще създаде идеално място за живот
Ако се комбинират осем града в света, ще се получи идеалното населено място. Не, не става дума нито за Лондон, нито за Ню Йорк. Испанският вестник El Pais насочва вниманието към бързоразвиващи се градове в области, като транспорт, култура и озеленяване.
Куритиба, Бразилия: Екология
Гражданите на Куритиба, главен град на щата Парана в Бразилия, разполагат с най-много зелени площи в света. На всеки човек се падат 52 кв. м незастроено пространство.
Куритиба е единственият град в Южна Америка, който влиза в класацията на най-екологичните места. 70% от жителите му използват екологичен транспорт.
Най-неекологичният град в света е Онитша, Нигерия, който в последните години се превърна в център на търговията и разпространението, което води до обилни количества дим и до титлата най-замърсен град в света.
Сидни/Мелбърн, Австралия: Спорт
Австралия е толкова съвършена страна, че губиш представа за действителността. Затова не е чудно, че имате възможност да плувате в басейн с олимпийски размери насред морето или да се разходите по улици, които водят до Операта, ботаническите градини или моста на залива на Сидни.
Мелбърн пък е идеалният град за практикуване на спорт. Той се отличава с добро местоположение на големите спортни зали, което позволява лесен достъп на зрителите. Всяка година в Мелбърн се провежда кръг от Формула 1, от Moto GP, Откритото първенство по тенис на Австралия.
В града се намира най-големият стадион за крикет в света, побиращ 100 000 зрители, където се играе също австралийски и нормален футбол. При това положение кой ли ходи на кино?
Амстердам, Холандия: Пазаруване
В участък между каналите и павираните улици около центъра на града се намира зоната за пазаруване. От 9 Straatjes близо до къщата на Ане Франк излизат девет перпендикулярни улици, осеяни с магазини с различни марки, творения на местни дизайнери и дрехи втора употреба.
Амстердам е любима дестинация на феновете на винтидж облеклата. До музея на Ван Гог се намира улица Hoofstraat, където могат да бъдат открити големи луксозни марки.
Друг бурно развиващ се град за шопинг е Саня, в най-южния край на остров Хайнан в Китай. Тук правителството е създало голям „безмитен“ търговски център, освободена от данъци зона, която не е терминал на летище. Единственият закон, който се прилага, е лимитът на разходи от 2000 евро на клиент.
Дубай, ОАЕ: Транспорт
До изкуствения архипелаг Джумейра не се стига по вода. Тази зона, в която са съсредоточени хотели и жилищни сгради, изисква височинен транспорт. Монорелс свързва островите с континента.
Пътуването на фона на красиви панорамни гледки е точно толкова важно, колкото и самото придвижване. На другия край са големите лодки, които се използват като таксита в малкия залив край Дубай.
Специално внимание трябва да бъде обърнато и на усилията, които полагат властите в Лос Анджелис, за да подобрят мрежата на метрото в града, където има повече от един километър разстояние между спирките.
Хонконг, Китай: Гастрономия
В Хонконг съжителстват хора от цял свят и това се отразява на кухнята му. Преобладават японците, корейците, тайванците, въпреки че има места със западна кухня. Amber - френско заведение с две звезди Мишлен, е включено в списъка на 50-те най-добри ресторанта.
За хората, които не обичат хайвер, будките с „улична храна“ също изненадват с вкусна храна или улична адаптация на изискани ястия.
Маями, САЩ: Култура
Макар че все още е дом на милионери с ексцентрични вкусове, Маями успя да се разграничи от образа на пластмасов и повърхностен град. Пристигането на международния панаир Art Basel през 2002 г. добави малко култура към съществуващите възможности за сърф и пиене на шампанско.
Това се превърна в импулс за възстановяване на квартал Design District, който се изпълни с художествени галерии, културни центрове и архитектурни студия. Изпъква и Wynwood с изрисуваните й с графити стени. Освен това, ако имате местен екскурзовод, можете да откриете малки и скромни заведения, в които свирят едни от най-добрите изпълнители на латино джаз.
Хамбург, Германия: Архитектура
Жителите на този град в Северна Германия се отличават с две противоречиви черти – борбения дух и стремежа към самовглъбяване. Смятат, че живеят на най-доброто място в света и го защитават.
От тази година имат още един аргумент – Филхармонията на Елба, стар склад, превърнат в концертна зала. Забележителната сграда, която струва десет пъти повече от първоначалния бюджет, показва амбициозните усилия за изграждане на Hafen City, обявен като най-големия проект за градско развитие в Европа.
Той обхваща центъра на града около реката със зелените зони, жилищните сгради и местата за култура и отдих. Тук ще живеят 12 000 души, а всеки ден 40 000 ще идват на работа. Други големи градове в Европа вече възнамеряват да копират този модел.
Ванкувър, Канада: Политика
VanConnect е приложението за връзка с кмета на Ванкувър. В този западен канадски град жителите имат много какво да кажат. Кметството подлага на референдум всичките си предложения и разполага със силна мрежа от доброволци, където гражданите споделят времето и знанията си.
Бристол също е град за пример по отношение на политическото участие. В този английски град е създадена собствена монета - „бристолски паунд“, която е еквивалентна на лирите стерлинги. Служителите могат да получават част от заплатата си в местни монети и да я харчат в магазините в града.