Шистов нефт, силен долар и ценова война - ще падне ли петролът
Повишена продукция на шистов нефт в САЩ, по-силен долар и ценова война са сред рисковете, които могат да тласнат цената на петрола надолу, съобщава CNBC, цитирайки анализ на Bank of America Merrill Lynch.
В най-новия си доклад по отншение на петрола, инвестиционната банка понижи своята ценова прогноза за глобалния бенчмарк Брент от 55-75 долара за барел до 2022 г. до 50-70 долара. И докато цените на черното злато се стабилизираха в последно време, благодарение на повишеното потребление и съкращенията на добива от страна на ОПЕК и други производители, анализаторският екип на BofA Merrill Lynch Global Research предупреждава, че щатският шистов нефт отново ще разклати пазара.
„Цените на нефта се стабилизираха основно благодарение на това, че ОПЕК и други ключови производители сложиха край на двугодишната ценова война и се съгласиха да съкратят дневния добив с 1.8 млн. барела,“ пише в доклада, цитиран от CNBC.
В същото време обаче анализаторите смятат, че „щатската продукция на шистов нефт е на път да се съвземе, благодарение на подобрена ефективност след покачването на цените на американския лек суров петрол“.
Анализаторите прогнозират, че дневното потребление на петрол ще се повишава с 1.1 млн. барела на година през следващите пет години, като основен фактор за този ръст ще бъдат развиващите се пазари. От друга страна обаче, фактори, като споделените пътувания, електрическите и автономните автомобили, могат да окажат негативен ефект върху търсенето.
Междувременно, ако цените на щатския петрол пробият над 55 долара за барел, това ще окуражи още местни компании да се включат в битката за пазарен дял, прогнозира докладът. Анализаторите смятат, че щатската продукция ще се увеличава с 700 000 барела на година през петте години до 2022 г.
В анализа обаче се посочват и някои потенциални катализатори на ценови ръст за горивото, като по-висок от очакването ръст на търсенето, геополитически рискове и повишаване на инфлацията до нива, които биха поддържали цените.
Шистовият бум в САЩ е определян от мнозина специалисти като може би най-голямата заплаха за усилията на ОПЕК да стабилизира пазара. Добивът на шистов газ и нефт в САЩ и други части на Северна Америка е много по-икономически изгоден от традиционните методи за извличане на горивата от земните недра.
Наскоро доклад на компанията за проучвания Wood Mackenzie показа, че разходите за добив на нефт от шистовите басейни в Северна Америка и Мексиканския залив могат да позволят на щатските производители да останат конкурентноспособни, дори и при цени от под 60 долара на барел.
Макар и данните да варират за различните райони, средната цена, на която сондирането и разкриването на нови кладенци в региона става икономически изгодно, е около 55 долара за барел.
В днешната сесия (към 10.24 ч.) щатският лек суров петрол се търгува на цена от 54.18 долара за барел, или с 0.50% под затварящото си ниво от вчера. Европейският сорт Брент бележи спад от 0.53% до 56.28 долара.