Защо Google не наема най-образованите младежи?
При Google нищо не е оставено на случайността, още по-малко наемането на нови служители. Ласло Блок от отдел „Човешки ресурси“ на американския интернет гигант, даде интервю за New York Times, в което обяснява как компанията избира бъдещите си служители. И противно на възприетото мнение най-образованите младежи не са непременно фаворити за постовете. Ето защо.
Според Ласло Блок най-образованите студенти вярват в таланта си и поради това не могат да се провалят с грация. Google предпочита да наема хора, сподобни на отстъпление, които приемат съвсем естествено идеите на другите, когато се окажат по-добри от техните.
Интелектуална скромност
„Това е интелектуална скромност. Без скромност не можете да научавате“, смята Блок. „Блестящите хора допускат грешката да смятат, че ако се случи нещо добро, то е защото те са гении, а ако се случи нещо лошо, това е грешка на някой глупак, поради липса на ресурси или заради пристрастния пазар“, продължава той.
„Наблюдавахме, че хората, които успяват в Google, са тези, които заемат твърди позиции, дори изразяват френетични гледни точки, но когато събеседникът им каже някакъв нов факт, те веднага ще признаят, че имат право и че това променя нещата“, казва Блок.
Изключителни човешки същества
Талантът се крие на много места, не само в училищата, обяснява Ласло Блок. Последните често не изпълняват обещанията си и младежите не научават най-полезните неща, признава той. Те генерират „един тон дългове“ и само удължават младостта си, докато хора, които нямат образование, но успяват, са често „изключителни човешки същества“, казва Блок.
Способността за научаване е по-важна от IQ-то
„При всеки нов служител изследваме общата му когнитивна способност, а не IQ-то, т.е. „способността за научаване“, „способността за осмисляне на фактите“, „способността за сглобяване на разпокъсана информация“, подчертава Блок.
Какво се случи, когато дете кандидатства за работа в Google? Пленена от таблета си Kindle Fire и от роботите, както и от идеята да работи на място с барбарони, електрически карт и пързалки, Кло решила да кандидатства за работа в Google
„Например по време на интервю вместо да попитаме кандидата „колко топки за тенис се побират на корта“ можем да го попитаме каква е била реакцията му, когато е трябвало да реши особено труден проблем в миналото. Опитваме се преди всичко да поучваме способността му да се съвзема и да управлява проблемите“, отбелязва Блок.