Работохолизъм или може ли да сме зависими от работата?
Докато всички сме засегнати от проблемите в икономиката и много от нас работят повече от всякога, резултатът е по-голяма умора. При някои хора обаче желанието да работят все повече и повече се задълбочава, а причината не е просто, за да платят сметките си.
Това са хора, пристрастени към работа, или т.нар. работохолици. Този термин се използва, за да опише неконтролируемата нужда на човек да работи постоянно.
Въпреки че това пристрастяване не се посочва като психическо заболяване, много от хората смятат, че прекалената работа е положителна черта, а не е проблем.
За тях претоварването се възнаграждава, както финансово, така и културно, а работещият се вижда в по-благоприятна светлина. Въпреки това, пристрастяването към работата може да бъде много сериозен проблем и да засегне, както функционалността на човек, така и неговите отношения.
Първоначално терминът "работохолик" се налага, за да се покаже паралела между пристрастяването към работата и алкохолизма.
И макар при работохолизма асоциацията да е с изключително отговорен и етичен човек, то подобно и при другите зависимости, се стига до нездравословно състояние.
В действителност, хората, които стават жертва на пристрастяването към работата, може да бъдат доста нещастни и стресирани, да се чувстват постоянно прекалено загрижени за работата и да не могат да контролират желанието си да работят.
Те не осъзнават, че прекарат толкова много време, енергия и усилия в работа, че това често оказва негативно влияние в дейностите извън работата.
Признаци и симптоми на работохолиците:
Повишена заетост, без да се повишава производителността
Натрапчиво мислене за това как можете да освободите повече време за работа
Прекарването на повече време на работа, отколкото се предвижда
Прекомерна работа, за да запазиш себеуважението си
Работата води до намаляване на чувството за вина, депресия, тревожност или безнадеждност
Не приемат предложенията на друг да им помогне
Проблеми в отношенията, произтичащи от преумора или загриженост за работа
Здравни проблеми, произтичащи от стрес и / или преумора, свързан с работата
Съзнателно създаване на повече работа, за да се налага да работят повече, макар да получат същия ефект
Изпада в паника, ако не работи или се наложи да се оттегли от работа
Нервност, когато няма заетост, когато се налага да намали или спре работа
Тези признаци и симптоми на пристрастяване имат много общи черти с други зависимости, а желанието за работа и ангажираност засенчват важни области на живота и взаимоотношенията, твърдят експерти.
Какво да направите, ако смятате, че може да сте пристрастен към работата?
Опитайте да си вземе почивка и вижте как се чувствате. Ако не можете да изключите мислите за работа, не се чувствате добре, може да се обърнете към специалист.
Въпреки че е малко вероятно да се намери програма за лечение при работохолизъм, могат да бъдат използвани много от подходите за преодоляване на други зависимост.