Саудитска Арабия реформира икономиката, давайки права на жените
Саудитска Арабия предприема стъпки за повече права на жените, като опит да намали зависимостта на икономиката си от петрола.
Крал Салман е наредил преразглеждане на законите в страната, които възпрепятстват жените да работят, пътуват, да разчитат на медицински процедури и да получават университетско образование, без разрешението на роднина от мъжки пол или съпруг.
Прегледът на законодателството ще продължи три месеца, съобщават от организациите за човешки права, цитирани от CNN.
Правителството на Саудитска Арабия все още не е публикувало официалния указ, с който да стане ясно какви точно облекчения ще бъдат предприети, като засега има противоречащи данни из местните медии.
Вицепрестолонаследникът Мохамед Бин Салман е начело на плановете за намаляване на зависимостта на кралството от петрола, за което ще е необходима трансформация на саудитското общество и икономика.
Анализатори посочват, че управляващото кралско семейство предприема стъпки внимателно, за да избегне обратен удар от консервативните религиозни институции, които от десетилетия имат голямо влияние в страната.
Въпреки противоречията, прегледът на законодателството е приет добре от някои в кралството. „Това ще позволи по-добра вътрешна и външна мобилност, което от своя страна ще доведе до по-ефективни икономически активности и щастие”, казва Джон Сфакианакис, директор на икономическите проучвания към Gulf Research Center в Рияд.
Откакто преди година Бин Салман представи плана Визия 2030, Саудитска Арабия е напреднала в посока стабилизиране на икономиката си. Страната премахна правителствените субсидии, обяви нови данъци и зае милиарди, за да балансира бюджета си. По-високите цени на петрола също оказаха положително влияние.
Наблюдават се и сигнали за прогрес по отношение повишаване на присъствието на жените сред работната сила – ключов момент от Визия 2030, конкретно в сферата на финансите и технологиите. През февруари тази година работни позиции, включително ръководни постове на фондовата борса в страната, бяха заети от жени.
Citigroup също назначи жена за ръководител на банковите си операции в кралството.
Въпреки това, жените в Саудитска Арабия все още са масово безработни – 63% от хората без работа в страната са именно дами. Официалната безработица в кралството възлиза на 11.6%.
Рестрикциите върху жените все повече отслабват в големите градове в страната. По време на бизнес конференция в Рияд, проведена по-рано през този месец, е било разрешено мъжете и жените да седят един до друг.
Религиозната полиция, която налага ислямските закони, все още присъства в страната, но има все по-малка роля.
Преди година тя загуби правото си да арестува хора, като понастоящем може само да докладва на местните власти. Въпреки че жените са длъжни да покриват косите и лицата си, вече могат да бъдат забелязани и такива, които не го правят.
Въпреки това, преразглеждането на законите вероятно няма да засегне един от основните проблеми, засягащи икономиката – правото на жените да шофират.
Реално няма закон, който да забранява на жените да управляват превозно средство, но религиозните укази често се интерпретират като забрана за дамите.
Според някои политически анализатори, дните на забраната за шофиране са преброени.
„Не мога да си представя, че следващата година ще настъпи, без Саудитска Арабия да премахне забраната”, казва Салман Ал-Ансари, президент на Саудитско-американския комитет по връзки с обществеността.
„Мохамед Бин Салман разбира факта, че даването на основни права на жените е жизненоважен фактор за успеха на неговата Визия 2030”, добавя той.