Съдят арабски принцеси в Белгия, злоупотребявали със слугините си
Осем арабски принцеси ще бъдат съдени в Белгия, защото водели прислужниците си в Европа без работна виза и след това ги държали в нечовешки условия.
Принцеса Шеха Алнеяхан от ОАЕ и седемте й дъщери пътували до Брюксел редовно. През 2008 г. те наели обичайната си луксозна стая в Conrad Hotel за седем месеца и взели със себе си около 20 прислужници, които задоволявали всичките им прищевки 24 часа в денонощието.
Жените били държани без достатъчно храна и легло, нямали виза, нито разрешително за работа в Брюксел. Сега осемте принцеси са обвинени в нарушаване на трудовите регулации и в трафик на хора.
“Прислужниците не получавали заплащане, работели денонощно и трябвало да спят на пода. Принцесите им крещели и злоупотребявали постоянно с тях“, каза Патриша ЛьоКок, говорител на белгийската организация за човешките права „Мириа“.
Случаят излязъл наяве, едва когато една от прислужниците избягала и съобщила в полицията, пише Deutsche Welle. Това предизвикало разследване и полицията установила, че обвиненията са верни. Жените били държани при нечовешки условия. Започнало мащабно разследване и било заведено дело пред белгийски съд. Чак сега обаче, девет години по-късно, на делото се дава ход.
Семейство Алнеяхан е едно от най-влиятелните в Обединените арабски емирства (ОАЕ) и стана световноизвестно, когато купи отбора от Висшата лига Манчестър Сити. Белгийските медии съобщават, че адвокат на кралското семейство многократно е заявявал, че полицията е нарушила правата на принцесите, като е претърсила хотелските им стаи.
Инцидентът не е изолиран случай
Медиите не отдават голямо значение на случая. „Не мога да повярвам, че медиите не информираха повече за инцидента“, казва Никълъс МакГийхан от Хюман Райтс Уоч.
Той разследва злоупотреби с човешки права в страните от Персийския залив от много години и потвърждава, че това не е единственият инцидент, при който прислужници са водени от персийски държави в Европа нелегално и след това са малтретирани.
През януари Европейският съд по правата на човека разгледа сходно дело. Семейство от Дубай пък довело три филипински прислужници по време на кратко пътуване до Виена. Жените трябвало да се грижат за децата и да вършат домакинската работа на бързи обороти. Всеки път, когато допускали грешки, работодателите им крещели и ги заплашвали.
Прислужниците се страхували за живота си и се обърнали към полицията. Австрийска организация по човешките права разгледала случая и го отнесла до съда в Страсбург. Той обаче решил, че делото „няма реалистичен шанс за успех“, тъй като обвиняемите отдавна били напуснали страната и нямало споразумение между Австрия и ОАЕ, което да зададе правна рамка за съдебно преследване.
Бягство от бедността
Защитници на човешките права отдавна обвиняват персийските държави, че подкрепят модерното робство. Те посочват организации, които наемат работници от бедни области в Бангладеш, Индия, Шри Ланка и Пакистан, като им обещават добре платена работа в арабския регион.
Но след като пристигнат в Саудитска Арабия, Бахрейн или ОАЕ, откриват, че трябва да работят денонощно и не получават редовно заплащане. Много от работниците са подлагани на злоупотреби и побой.
Домашните помощници не могат да предприемат съдебни действия в тези страни, тъй като система, наречена „Кафала“, превръща работодателя им в техен правен защитник. Освен това е престъпление да кандидатстват за нова работа без разрешението на стария си работодател.
Проблем и на Европа
Нарушаването на човешките права на прислужниците редовно се разпространява и в Европа. Много арабски шейхове пътуват до Германия, Австрия и Белгия на ваканция или за лечение. Начинът, по който се отнасят към служителите си, може да е законен в родината им, но не и в Европа.
Същото важи и за осемте принцеси в Брюксел. Говорител на „Мирия“ Патриша ЛьоКок казва, че работодателите често оправдават действията си, като цитират правни разпоредби в собствената си родина. Но в този случай принцесите са обвинени и че са довели незаконно прислужниците си в Белгия.
Те са се нуждаели от разрешително за работа в Брюксел. Но тъй като прислужниците били доведени в страната без подобни документи, „Мирия“ смята това за трафик на хора.
Сега белгийският съд има шанса да създаде прецедент. „Ако съдът реши, че има достатъчно доказателства в подкрепа на обвинението в трафик на хора, обвинямите може да платят компенсация на служителките си и дори да бъдат вкарани в затвора“, казва ЛьоКок.
„Но проблемът е, че този случай вече е на няколко години и дори принцесите да бъдат осъдени, възможно е присъдата да бъде доста смекчена“, допълва тя.
Саудитска принцеса завлече хотел в Париж със 7 млн. долара Принцесата си тръгнала, без да плати сметка от 7 млн. долара за 41 стаи, заемани 6 месеца
Патрик Вегман, белгийски адвокат, специалист по международно право, отбелязва друг проблем. „Ако принцесите бъдат признати за виновни, възможно е ОАЕ да откаже да ги екстрадира“, казва той.
Правозащитниците смятат това положение за обезпокоително. Но активистът на Хюман Райтс Уоч МакГийхан вижда лъч надежда. „Самият процес може да има определен ефект. Той ще свърже едно от най-богатите семейства в света с трафик на хора и робство“, допълва той.
Според него така най-сетне могат да се осветлят нарушенията на човешките права в страните от Персийския залив.