Най-богатите араби през 2016 г.
Изминалата година не бе сред най-добрите за най-богатите хора в света и това определено се е отразило и на класацията на най-богатите араби, която се изготвя за 12-а поредна година.
Общото състояние на 50-те участници в класацията е намаляло с 9% през миналата година и почти никой не е останал незасегнат.
Ето и кои са 10-те най-богати хора и фамилии в арабския свят през 2016 г.
10. Фамилията Букамсийн
6.2 млрд. долара (6.4 млрд. долара в предходната година)
Диверсифицирана дейност
Кувейт
През 1957 г. Джауад Ахмед Букамсийн основава Bukhamseen Holding в Кувейт и поставя началото на диверсифицирания бизнес конгломерат. Фамилията първоначално се е занимавала с търговия, имоти и строителство, но впоследствие навлиза в сектора на финансовите инвестиции и банкирането, хотелския и туристическия бизнес, промишленото производство, медиите и консултанските услуги.
Фамилията има дялове в Kuwait International Bank, First Gulf Bank и Egyptian Gulf Bank. Днес четиримата синове и дъщерята на Джауад заемат висши ръководни постове в компанията.
9. Фамилията Ал Карафи
7.2 млрд. долара (8.3 млрд. долара в предходната година)
Диверсифицирана дейност
Кувейт
Смъртта на Ясем Ал Карафи, председател на Kharafi Group, означава, че начело на един от най-големите семейни концерни в Близкия Изток има нов човек.
Неговият брат Фаузи Ал Карафи в момента ръководи компанията, която има годишен оборот от около 5 млрд. долара и развива дейност в 25 държави - от Сенегал през Ботсвана и Казахстан до Малдивите, и разполага с над 120 000 служители.
Вижте още: Тайният живот на арабските плейбои
8. Фамилията Ал Гураир
7.5 млрд. долара (7 млрд. долара в предходната година)
Банкиране и финанси
ОАЕ
Най-високо класираният представител на ОАЕ е фамилията Ал Гураир. Абдула Ал Гураир, основател и собственик на Mashreq Bank и ръководител на фамилната компания, обяви през миналата година, че ще дари 1 млрд. долара в следващите пет години на фонд, който ще разпределя средства за образование.
Историята на фамилията започва от Ахмад Ал Гураир, който основава Al Ghurair Group през 1960 г. Той предава бизнеса на синовете си Саиф, Абдула, Маджид, Марван и Джомаа.
7. Фамилията Бинладен
8.3 млрд. долара (8.4 млрд. долара в предходната година)
Строителство
Саудитска Арабия
Изминалата година бе трудна за фамилията Бинладен, която ръководи една от най-големите строителни компании в Персийския залив. Saudi Binladin Group (SBG) работи по някои от най-големите проекти на Саудитска Арабия, между които икономическия град Крал Абдула и високоскоростната железопътна линия Ал Харамейн.
Трагедия по време на работата в Голямата джамия в Мека през миналата година обаче постави групата в трудно положение. През септември там падна кран, който уби 107 души, а компанията получи забрана да поема нови строителни проекти. По-късно стана ясно, че SBG планира да съкрати 15 000 от своите 200 000 служители.
6. Мохамед бин Иса Ал Джабер
8.8 млрд. долара (9.2 млрд. долара в предходната година)
Диверсифицирана дейност
Великобритания (Саудитска Арабия)
Състоянието на Мохамед бин Иса Ал Джабер щеше да се удвои през декември, ако делото му срещу британската банка Barclays бе завършило в негова полза. Вместо това съдът обяви искът на една от компаниите на Ал Джабер срещу банката за невалиден.
Въпреки това Ал Джабер остава един от най-богатите хора във Великобритания благодарение на 35-годишната си работа по изграждането на MBI International Holding Group. В нейния портфейл са JJW Hotels & Resorts, която притежава луксозни хотели в Европа, Близкия Изток и Северна Африка; строителната компания Jadawel и петролната компания Continentoil.
5. Мохамед Ал Амуди
9 млрд. долара (9 млрд. долара в предходната година)
Енергетика
Саудитска Арабия
Простиращите се от Швеция до Етиопия индустриални активи на Мохамед Ал Амуди са внушителни. Ал Амуди емигрира в Саудитска Арабия през 1965 г. и става саудитски гражданин.
Той натрупва състояние от строителство и недвижими имоти, преди да започне да изкупува петролни рафинерии в Мароко, Швеция и родната му Етиопия. За неговите компании Corral Group и MIDROC Group работят над 760 000 души.
4. Фамилията Сауирис
9.9 млрд. долара (11.3 млрд. долара в предходната година)
Диверсифицирана дейност
Египет
Това бе поредната натоварена година за най-богатата фамилия в Египет. Нагуиб Сауирис се прочу с опитите си да създаде местна инвестиционна банка, която да се конкурира с могъщата EFG-Hermes, която е най-голямата в Близкия Изток.
Заедно с неговата компания Orascom, Сауирис купи Beltone Financial и е в процес на отправянето на оферта на стойност 127 млн. долара за придобиването на CI Capital от Commercial International Bank. Насеф също не остава по-назад, като за него дори се носеха слухове, че подготвя продбиване на концерна за спортни стоки Adidas (в който той вече притежава 6%).
През февруари Насеф също така обяви план за двойно листване на Orascom Construction Industries на борсите в Дубай и Кайро.
Вижте още: Фалшива принцеса запази имотната си империя за 21 млн. долара
3. Фамилията Олаян
10.9 млрд. долара (12 млрд. долара в предходната година)
Диверсифицирана дейност
Саудитска Арабия
Фамилията Олаян, която ръководи саудитския конгломерат Olayan Group, пада с едно място в класацията. Групата е един от най-големите акционери в Credit Suisse, но през миналата година е намалил дела си в швейцарската инвестиционна банка до 4.95%.
Компанията също така има имотен портфейл на стойност 700 млн. долара в Париж. Olayan Group контролира около 50 дъшерни компании с офиси на три континента и общо 15 000 служители. Olayan Group е основана от Сюлейман Олаян през 1947 г. След него бизнесът поемат неговият син и трите му дъщери.
2. Джоузеф Сафра
12.3 млрд. долара (11.9 млрд. долара в предходната година)
Банкиране и финанси
Бразилия (Ливан)
77-годишният Сафра е смятан за най-богатия банкер в света, а апетитът му към сключване на сделки не намалява. Сред последните му покупки са известната като The Gherkin сграда в Лондон, както и производителят на плодове Chiquita.
Едноименната компания на Сафра притежава внушителен имотен портфейл от около 100 сгради по света. Роденият в Ливан банкер ръководи бразилската банкова и инвестиционна империя Safra Group. Той е роден в богата банкерска фамилия, като историята на Сафра датира още от търговията с камили между Алепо, Александрия и Истамбул по времето на Османската империя.
Фамилията решава да се премести в Бразилия през 1952 г., а през 1955 г. бащата и братът на Джоузеф започват да купуват активи в Сао Пауло. Джоузеф Сафра основава Banco Safra през 1955 г., която остава една от най-големите непублични банки в Бразилия с активи на стойност близо 60 млрд. долара.
Той също така контролира базираната в Швейцария J Safra Sarasin, която управлява активи на стойност 141 млрд. долара.
1. Принц Алуалид бин Талал Ал Сауд
25.1 млрд. долара (28.1 млрд. долара в предходната година)
Банкиране и финанси
Саудитска Арабия
Кариерата на 60-годишния принц Алуалид бин Талал се гради върху правенето на пари и то в големи количества. През миналата година обаче той привлече вниманието по други причини. През юли принцът обяви, че ще дари цялото си състояние за благотворителност.
Състоянието му е намаляло от 28 на 25 млрд. долара за последните 12 месеца.
По-рано този месец Алуалид инвестира 100 млн. долара в щатското приложение Lyft, което бе поредната му технологична инвестиция. През декември той замени дял във Fairmont Hotels за 5.8-процентен дял във френския гигант в хотелиерския бизнес Accor.
Голяма част от богатството на принца идва от 95-процентния му дял в Kingdom Holding Company (KHC), която се оценява на 12.79 млрд. долара към 11 януари. KHC има инвестиции в щатската банка Citigroup, Songbird Estates, Jeddah Economic Company (която строи високата 1 км кула в Джеда, която ще бъде най-високата сграда в света), Mövenpick Hotels and Resorts, Plaza Hotel, Savoy Hotel, Paris’ Four Seasons George V Hotel, саудитския авиопревозвач flynas, News Corp и Disneyland Paris.
Той има и други източници на богатство, между които и медийното му подразделение, както и много лични инвестиции в непублични компании. Стойността на имотния му портфейл също е нараснала през последната година.