Какво има в морската вода?
Каквото и да си мислите, морската вода никога не съдържа само сол.
Фотографът Дейвид Литцвауер снима океанската вода край бреговете на Кона, Хавай, и я увеличава 25 пъти, отвеждайки ни отвъд онова, което виждаме с просто око.
На фотото има рояк от частици и организми, за които никой нормален човек не мисли, когато плува край плажа в топъл и слънчев летен ден.
It looks like a drawing, but it's a real seawater drop magnified 25x, showing bacteria, larvae, zooplankton & worms https://t.co/cVsU4jfnlf pic.twitter.com/WZ8IfHgcVX
— Massimo (@Rainmaker1973) May 3, 2017
Някои от нещата, които се виждат на снимката, са морски червеи, ларви от раци, копеподи (храна за риби), рибни яйца (хайвер), бактерии и може би най-страшните – хаогатоти, които са планктони хищници, способни да инжектират паралитична отрова в някои случаи.
Преди да изпаднете в паника, трябва да знаете, че това все пак е доста концентрирана извадка на морската вода.
Средната соленост на Световния океан е около 34.72%. Това означава, че във всеки литър морска вода са разтворени 35 грама соли (основно натриев хлорид), показва проверка в Wikipedia.
Най-солена е водата на Червено море и в източната част на Средиземно море. При Черно море стойността е около 17%.
Въпреки че днес на никого не му хрумва да пие морска вода, през 1950-те години френският лекар и пътешественик Ален Бомбар доказва експериментално, че тя може да се пие в малки количества в продължение на 5-7 дни, без да нанесе някаква вреда на здравето на човека.