Проект, подкрепен от Мъск, показа как робот учи чрез имитация
Компанията за проучвания в сферата на изкуствения интелект OpenAI е създала технология, чрез която роботите могат да бъдат учени на задачи посредством виртуална реалност (VR).
В публикация в блога си OpenAI демонстрира как роботизирана ръка поема малки дървени кубчета, построявайки кула от тях, след като първо е „видяла” как го прави човек.
Това се случва с помощта на служител на компанията, който носи шлем за виртуална реалност, докато имитира как взима кубчета. Така, благодарение на технология , наречена невронна мрежа, представляваща компютър, който имитира човешкия мозък, роботът може да бъде научен да изпълнява дадени задачи.
Технологията използва камера, инсталирана на робота, която позволява машината да идентифицира местоположението на кубчетата. В самата технология са заложени хиляди изображения на кубчета в различни позиции, като по този начин машината може да разпознае конкретния обект, дори и никога да не е попадала на него в реалния свят.
Технологията имитира движенията на човек, който първо ги демонстрира благодарение на виртуалната реалност.
„Имитацията позволява на хората бързо да се учат на нови модели на поведение. Бихме искали нашите роботи също да могат да учат бързо по този начин”, казва Джош Тобин, част от техническия екип на OpenAI, във видео, поместено на сайта на компанията.
„За да обучим робота как да строи различни конфигурации от кубчетата, е нужна една-единствена демонстрация”, посочват от компанията.
OpenAI е неправителствена организация, която е набрала финансиране в размер на около 1 млрд. долара, като зад нея стоят имена, като основателя на Tesla Илон Мъск, предприемача Питър Тийл, съоснователя на Linkedin Рийд Хофман и други.
Мисията на организацията е да „изгради сигурен изкуствен интелект и да гарантира, че ползите от него са най-широко и равномерно разпределени”. Една от целите на компанията е да създаде домашен робот.
Последните постижения на OpenAI са сериозна крачка към поставените цели, като боравенето с кубчета може да бъде заменено в бъдещето с доста по-сериозни задачи.