Знаете ли колко кг палмово масло консумира човек на година?
Ако вземете, какъвто и да е опакован продукт от рафта в супермаркета, има 50% вероятност в него да има палмово масло.
Тази суровина се използва във всичко - от тестото за пици до сладоледа и шампоаните. Глобалната консумация на палмово масло на глава от населението е нараснала повече от два пъти от 2000 г. насам и достига 7.7 килограма през 2015 г., според данни на Gro Intelligence, цитирани от Bloomberg.
Общо 85% от палмовото масло, което се предлага по света, се произвежда в Малайзия и Индонезия.
Палмовото масло е толкова популярно, защото има висока устойчивост на окисляване, което означава, че е дълготрайно, може да се използва за пържене и е подходящо за употреба при високи температури, според базираната в Лондон R.E.A. Holdings Plc, която има плантации в Индонезия.
Палмовото масло се използва също така в сапуните и перилните препарати, както и като суровина за производството на биогорива. Мастните киселини, извличани от палмовото масло, пък се използват за производството на козметика и във фармацевтичния сектор.
Маслените палми, чиято родина е Африка, са внесени в Малайзия от британците през 70-те години на 19 век, като растение за украса. Търговската индустрия в страната започва през 1917 г., след като Хенри Фауконие засажда палми в Селангор, след като посещава плантация в Индонезия, откъдето се сдобива със семена.
Експанзията е подкрепена като част от държавни мерки за облекчаване на бедността чрез увеличаване на земеделската продукция, като плантациите за палмово масло заменят каучука от 1961 г. Палмовото масло се превръща в основния продукт на Малайзия през 1989 г.
Производството скача над три пъти от 1990 г. насам, до рекордните 19.96 млн. метрични тона през 2015 г., преди свързаната с климатичния феномен Ел Ниньо суша да ограничи продукцията през миналата година. Световното производство също нараства, като търсенето се увеличава, тъй като палмовото масло се използва за биогорива, най-вече в Индонезия.
Тази експанзия в Малайзия и Индонезия неминуемо носи и проблеми със себе си през годините. Фермерите са обвинявани в нелегална сеч и палежи с цел разчистване на площи за нови плантации, в унищожаването на гори и естествената среда на животни, сред които и орангутаните.
През 2004 г. индустрията създаде Кръглата маса за устойчиво палмово масло с цел задаването на стандарти по въпросите, свързани с околната среда и труда и издаването на сертификати.
Селското стопанство е съставлявало 8.9% от БВП на Малайзия през 2015 г., като палмовото масло е допринесло с 47% за сектора. В Малайзия има над 600 000 дребни производители и над 4 милиона работници, свързани директно и индиректно с индустрията на палмовото масло.
Страната се стреми да увеличи приходите от палмово масло чрез нова алтернативна стратегия за биомасата, която има за цел да създаде 66 000 нови работни места и да увеличи приноса на индустрията към БВП на Малайзия с 30 млрд. рингита (6.9 млрд. долара).