Цифровият свят заема огромна роля в нашия живот. Той има влияние върху формирането на поведението на хората.

Неврофизиолози установиха как постоянното внимание към лентата с новостите в социалните мрежи се отразява върху работата на системата за възнаграждение в мозъка на човека.


Оказа се, че колкото по-често следим какво се случва в социалните мрежи, толкова по-малко сиво вещество се образува в областта от мозъка, която отговаря за системата за възнаграждение.

Доктор Кристиан Монтаг от университета Улма е привлякъл в изследването си 46 мъже и 39 жени. Първоначално е сканирал мозъчната им дейност. След това ги е помолил да инсталират приложение на смартфоните си, за да проследява колко време всеки един от доброволците прекарва в социалните мрежи и колко често обновява лентата с новостите.

Участниците са наблюдавани всеки ден в продължение на 5 седмици.

Така става ясно, че при хората, които най-често отварят социалната мрежа и по-дълго време остават заети с нея, се наблюдава понижаване на обема на сивото вещество в прилежащото ядро.

11-те най-големи медийни Facebook страници у насНад 10 медийни страници в социалната мрежа Facebook у нас са с повече от 300 хиляди фена, сочи справка на Profit.bg

Колкото по-малко сиво вещество има в тази зона, толкова по-голяма е честотата на използване на Facebook, пояснява Монтаг, уточнявайки, че собствениците на смартфони по правило проверяват своите акаунти в социалните мрежи в очакване на харесвания, приятни коментари и нови съобщения.

Засега не е ясно води ли понижаването на обема на сивото вещество в прилежащото ядро до често използване на социалните мрежи, или обратното – Facebook влияе на сивото вещество.

Бъдещите изследвания ще покажат може ли прекомерното внимание към социалната мрежа да провокира формирането на поведенческа зависимост.

Знаем, че системата за възнаграждение, наред със системата за наказание, играе важна роля в механизма на изграждане на поведението на човека.