Четири начина да приключвате работния ден щастливи
По време на весела среща с приятел споменавате коментар на колега, който ви е ядосал. Часове по-късно и двамата осъзнавате, че през цялото време сте говорили за това, какво мразите в работата си. Упс!
Още тук ще заявим нещо: не позволявайте това да се случва. Има трудни моменти, но важното е да запазвате баланс.
Нали не искате предизвикателствата в работата да пречат на живота ви извън офиса? Затова предлагаме да използвате следващите четири трика. Те ви позволяват да бъдете щастливи в края на работния ден.
1. Хвърлете поглед на постиженията си
В края на всеки ден отделяйте време, например 5 минути, за да напишете на лист това, което сте постигнали през последните 8-9 часа.
Вашите колеги и шеф са заети със своите задачи. Затова е важно сами да поемете този ангажимент, казва Уилям Аруда, автор на Ditch, Dare, Do: 3D Personal Branding for Executives.
Той допълва, че не бива да се тревожим, ако списъкът ни не е дълъг или пък съдържа само дреболийки. Всеки голям проект се състои от тях!
Този ритуал ще ви помогне да се чувствате по-добре и ще ви стимулира да бъдете по-продуктивни. Защото… да вярвате, че нищо не сте направили, не е никак „топло“.
2. Подгответе се за утре
Вероятно посвещавате доста от свободното си време, за да съставяте гигантски списъци със задачи. Така, вместо да си почивате, отново се заемате с работни дела.
Преди да си отидете у дома, подгответе се за утрешния ден. Посочете основните точки от плана си за работния ден. Прегледайте графика. Има ли срещи, които изискват предварителна подготовка?
Накрая на деня тези няколко минути ще ви дарят с желаното спокойствие.
3. Организирайте своето пространство
Бюрото ви трябва да бъде чисто и подредено. В края на работния ден се уверете, че то продължава да е такова. По-малко разхвърляност, по-малко стрес.
Не ви казваме да чистите бюрото с препарат. Просто подредете папките, листата и визитника. Така няма да излезете от офиса с усещането, че сте забравили нещо.
4. Използвайте нещо като перспектива
Щастието не е нещо, което просто ви се случва. Трябва да положите усилия. Например поставете си като цел „щастлив успех“. Един от начините да го постигнете е като знаете какво ви предстои.
Например, насрочете среща с приятел, започнете да ходите на курс, насрочете свободно време за четене на интересна книга. Не е задължително да бъде нещо голямо. Също така и да коства много пари. Просто правете нещо съзнателно и постоянно, което ви носи наслада.
Когато „щастливите моменти“ са част от календара ви, работата няма да ви натоварва.