ЕС наложи рекордна глоба от 2.4 млрд. евро на Google
Google бе глобена с рекордните 2.4 млрд. евро, след като антимонополните органи в ЕС приключиха първия етап на тристранното си разследване срещу технологичния гигант.
Глобата, която е насочена към бизнеса с онлайн пазаруване на Google е най-голямата налагана някога от Брюксел по дело за монополни практики. Тя идва след продължило седем години разследване на компанията.
"Google е злоупотребявала с доминацията си като онлайн търсачка като е предоставяла незаконни предимства на друг продукт на Google, услугата за сравняване на продукти при пазаруване," заяви еврокомисар Маргрете Вестагер.
Разследването бе задействан след като ЕК бе получила десетки оплаквания от щатски и европейски конкуренти, според които Google злоупотрябвала с доминацията си в онлайн търсенето осигурявайки на услугата Google Shopping предимство пред други търговци на дребно и създавайки монопол за клиентите.
Въпреки че компанията бе обвинена в изкривяване на резултатите от онлайн търсенията от страна на антимонополните органи през април 2015 г., преди това не са й налагани глоби от такова естество и това бележи нещо като повратна точка в начина, по който технологичните компании се регулират.
Компанията разполага с 90 дни, за да сложи край на тези практики или ще й бъдат наложени още глоби. Те могат да включват плащания в размер на до 5% от дневния оборот на компанията майка Alphabet.
От Google обявиха, че ще помислят за обжалване на това решение.
Според регулаторната рамка в ЕС таванът на подобни глоби възлиза на 10% от глобалния оборот на компанията. Като част от компанията майка Alphabet, Google можеше да получи глоба в размер на до 9 млрд. долара, въз основа на оборота за 2016 г. Окончателната глоба бе далче по-малка, но е повече от два пъти по-голяма от наложената през 2009 г. на Intel глоба в размер на 1 млрд. евро.
Цената на акциите на Alphabet се понижи с 1.4% в предборсовата търговия след излизането на новината.
Регулаторните органи продължават да разследват две други обвинения, сред които и това дали мобилната операционна система Android се използва за рекламирането на други продукти на Google в ущърб на конкурентите.
Решението може също така да отвори пътя за съдебно дела от страна на частни ищци в съдилища на национално ниво.