Хатуша - древната столица на легендарните хети
Една от най-малко посещаваните, но исторически значими атракции в Турция, са руините на древен град, известен като Хатуша. Той е разположен в близост до съвременния Боязкьой.
Градът някога е столица на Хетското царство - суперсила от късната бронзова епоха, чиито земи се простират през Анадола и Северна Сирия, от Егейско море на запад до Ефрат на изток.
То е споменавано няколко пъти в Библията като една от най-мощните империи на древността. Съвременници на древните египтяни, хетите ги побеждават, почти убивайки фараона Рамзес Велики, като го принуждават да се оттегли обратно в Египет.
Години по-късно египтяните и хетите подписват мирен договор, смятан за най-стария в света, а самият Рамзес се жени за тяхна принцеса, за да запечата сделката.
Хетите играят основна роля в древната история, далеч по-голяма, отколкото им се полага в книгите за съвременната история.
Те развиват най-леките и най-бързи колесници в света и въпреки принадлежността си към бронзовата епоха, вече произвеждат и използват железни инструменти, посочва Amusing Planet.
В началото на 20 век хетите се считат само за легенда, тъй като не са открити доказателства за съществуването на империята.
Това се променя с откриването и разкопките на Хатуша, заедно с разкриването на десетки хиляди глинени плочи, документиращи много от хетските дипломатически дейности, най-важното от които е мирното споразумение, подписано след битката при Кадис между тях и египтяните през 13 век пр.н.е.
Хатуша се намира в южния край на равнината Будакьозу, на склон, извисяващ се на около 300 метра над долината. Той е заобиколен от богати земеделски земи, хълмисти райони за пасища и гори, предоставящи достатъчно дърва за изграждане и поддържане на голям град.
Мястото първоначално е обитавано от местните хети, преди да стане столица на царството някъде около 2000 г. пр. Хр.