9 сгради, които доказват силата на зелената архитектура
Сливането на природата и сградите, използвайки архитектурата като движеща сила, е тенденция, която има вековни традиции – от чудните висящи градини на Вавилон до днешните съвременни форми на градини на покрива и покрити с бръшляни университети.
Но модерните архитекти са разработили нови методи за издигане на растенията на пиедестал - независимо дали с многобройни извисяващи се тераси или истински вертикални градини, култивирани по стените на сградите.
Зеленината обаче има за цел не само да украси, но също така да осигури екологични ползи - кислород, абсорбиране на въглеродния диоксид и естествено охлаждане на вътрешните пространства.
Архитекти, като Херцог и Де Мауер, Даниел Либескинд, Шигеру Бан и Бьорке Ингелс, са създали сгради, които са пример за уникалното съчетание на бетон и флора за този уникален вид архитектура, която разказва за нашата връзка със земята.
Ето някои от тях:
Милано, Италия
Bosco Verticale, известена още като Вертикалната гора, са две жилищни кули в Милано със залесени фасади.
Завършени през 2014 г. от архитект Стефано Боери, те имат 21 000 растения, които абсорбират въглеродния диоксид, намаляват шума и произвеждат кислород и благоприятен микроклимат за околността.
Сидни, Австралия
Стена от зеленина се простира на фасадата на One Central Park - жилищен комплекс в Сидни, Австралия. Живото, зелено изкуство е работа на ботаника Патрик Блан, който използва комбинация от местни и екзотични растения.
Розано, Италия
Приблизително 44 000 растения пълзят по външната стена на Centro Commerciale Fiordaliso - търговски център в Розано, Италия, близо до Милано. Проектирана от архитекта Франческо Болани, живата стена държи хлад в сградата.
Мадрид, Испания
Градината, проектирана от Патрик Блан, се издига в CaixaForum Madrid - културен център в Испания на Херцог и де Мойрон. Това е една от най-разпознаваемите сгради тук, чиято зелена стена кореспондира с близката Кралска ботаническа градина.
Банкок, Тайланд
Буйна растителност и листа се изкачват по фасадите на двете жилищни кули, които изграждат комплекса Ashton Morph Sukhumvit 38 в Банкок. Зеленината се интегрира безпроблемно с дървените тераси на сградите и частните градински площи.
Тайпе, Тайван
Тази, вдъхновена от ДНК структура, е жилищна сграда, проектирана от Винсент Калебаут в Тайван. Тя ще бъде завършена тази година и ще се похвали с 23 000 растения в екстериора й.
Тулуза, Франция
С планиранo завършване прз 2022 г., Окисианската кула на архитект Даниел Либескинд ще представлява спирала с растителност. Проектирана съвместно с ландшафтния архитект Николас Гилсул, тази сграда ще се превърне в забележителност в Тулуза, Франция.
Ню Йорк, САЩ
Част от развитието на "Хъдсън Ярдс" в западната част на Ню Йорк, Спирала на Bjarke Ingels Group ще има дървета, извисяващи се към небето по поредица от възходящи тераси. По сградата ще има „панделка“ от зеленина, която ще се увива около кулата.
Ванкувър, Канада
Проектиран в знак на почит към близката сграда Evergreen на Arthur Erickson, Terrace House by Shigeru Ban във Ванкувър, Канада, ще бъде първият проект на архитекта в страната. Проектирана със серия от градини, подобна на стълби, сградата ще бъде най-високата хибридна структура в света след завършването й.