Най-слабо и най-гъстонаселените страни в света
Мечтаете ли за спокойствие и самота при пътуванията си? Тогава планирайте следващата си почивка в някоя от тези страни.
По повод Световния ден на населението, вчера Daily Telegraph публикува десетте най-слабонаселени страни по брой хора на квадратен километър, използвайки данни на ООН.
Тези пътувания могат да означават разходка сред равнините на Монголия, обиколка на тропическите гори на Суринам или круиз сред големите фиорди на Гренландия.
1. Гренландия
Гъстота на населението: 0.0 души на квадратен километър
Гъстотата на населението на Гренландия официално е 0.0. Най-големият остров в света има около 56 000 жители, което населява площ от 2 175 600 кв. км.
Огромната земя, която е населявана от 4500 години, има планинско крайбрежие, дълги летни дни и сини фиордове. Посетете призрачния град Сколдунген, изоставен за сметка на по-достъпни селища през 1961 г.
2. Фолклендските острови
Гъстота на населението: 0.3 души на квадратен километър
Архипелагът в Патагонския шелф е населяван от едва 3000 души. Аржентина имаше териториални претенции към британската отвъдморска територия, но на референдум през 2013 г. населението гласува архипелагът да остане британски. Само 1517 души дадоха гласа си в подкрепа на аржентинско управление.
Това е специално, странно място и хората, които правят усилието да го посетят, след това се завръщат многократно. Столицата Стенли е прекрасна спирка при обиколката на морета, айсберги и срещи с пингвини.
Кръчмите, пощенската служба, катедралата, отличният музей и добрата храна означават, че престоят ви ще бъде не само странен, но и доста приятен.
3. Монголия
Гъстота на населението: 1.9 души на квадратен километър
Страна на широките степи, Монголия има население, съсредоточено в столицата Уланбатор, което е оставило огромни площи, населени само от малки номадски общности, застрашени от суровия климат, бурите и икономическите затруднения.
Посетителите са примамени от възможността да пояздят кон сред дива природа, да се полюбуват на пейзажите (страната има площ от 1.5 милиона кв. км) и шанса да отседнат в отдалечена юрта, за да усетят традиционния начин на живот на местните хора.
4. Западна Сахара
Гъстота на населението: 2.3 души на квадратен километър
Земата с площ от 266 000 кв. км е оспорвана територия между Мароко и Фронт Полисарио - подкрепяно от Алжир бунтовническо движение. Земята е предимно пустинна, богата на фосфати с допълнителни ресурси във формата на риболовни стопанства и възможност за добиване на петрол.
Британското външно министерство съветва да не се предприемат пътувания в радиус от 30 км север/запад и юг/изток от Берм - 2700-километрова стена, разделяща пустинята. В отдалечените области пък има риск от мини.
Спокойно можете да посетите района около най-големия град Лааюн, където живее по-голямата част от населението.
5. Намибия
Гъстота на населението: 2.9 души на квадратен километър
Плаващите дюни на тази южноафриканска страна заемат голяма част от площта й, въпреки че страната разполага и с богати на дивеч пасища, както и с полупустинно Централно плато. Топ атракциите са пустинята Калахари, Брегът на скелетите и Людериц - светъл пристанищен град със сгради в стил германско ар нуво от 20-и век.
6. Френска Гвиана
Гъстота на населението: 2.9 души на квадратен километър
Франция в Южна Америка може да бъде открита във Френска Гвиана, която е нейна отвъдморска територия. Продуктът е странна смесица от западни магистрали, колониална архитектура и френски закони, наред с гъсти тропически гори и карибска кухня.
7. Австралия
Гъстота на населението: 3.1 души на квадратен километър
Това е една от най-добрите туристически дестинации в света, благодарение на изключителната природа и екзотичната дива природа. Страната разполага с разнообразни пейзажи – червени пустини, тропически плажове, покрити със сняг планини и тропически гори могат да бъдат открити навсякъде.
Австралия има голяма територия – 7.692.024 кв. км и сравнително малко население от 23 милиона души. То е съсредоточено в крайбрежните градове, като Сидни, Канбера и Пърт, а централната част до голяма степен е рядконаселена.
8. Исландия
Гъстота на населението: 3.3 души на квадратен километър
Северното сияние сигурно блести ярко над този лунен пейзаж от сняг, скали, лед и вулкани и хората, които се престрашат да го разгледат, едва ли ще имат много придружители. Исландия има население от около 330 000 души, повечето съсредоточени в столицата Рейкявик.
Атракциите в останалата част от острова включват разходки върху ледници, изкачвания, слизания във вулкани и едни от най-добрите места за гмуркане в света. Пукнатините между тектоничните плочи са запълнени с кристалночисти води.
9. Суринам
Гъстота на населението: 3.3 души на квадратен километър
Тази суверенна страна, в която холандският е официален език, е сгушена между Френска Гвиана, Гвиана и Бразилия. Голяма част от територията на страната е заета от тропически гори, няма пристанища, а железопътните линии и пътищата са малко. В столицата Парамарибо се намира катедралата „Свети Петър и Павел“, която не би изглеждала неумесно и на площада в европейски град.
10. Ботсвана
Гъстота на населението: 3.5 души на квадратен километър
Ботсвана е най-големият производител в света на диаманти, но се стреми да намали зависимостта си от износа на бижута, като развива сафари туризъм. 40% от страната е защитена дива природа, а сред атракциите й са земите по делтата на Окаванго и пустинята Калахари.
Ако пък обичате да усещате близостта на хората, ето кои са десетте най-гъсто населени страни в света:
1. Монако
Гъстота на наелението: 25 718.1 души на квадратен километър
Княжеството има площ от едва 1.95 кв. км, но населението му е около 37 000 души, което обяснява голямата гъстота.
2. Макао
Гъстота на населението: 22.477.6 души на квадратен километър
Автономната територия на Китай е голяма хазартна дестинация. Макао е известна с ярките си светлини и шумотевица. Площта й е едва 28.6 кв. км.
3. Сингапур
Гъстота на населението: 8.226.7 души на квадратен километър
Градът-държава е още един малък анклав с голяма гъстота на населението. Въпреки нарастването на размерите му с 23%, Сингапур остава изключително гъсто населен и има площ от едва 704 кв. км. Тук има почти вечно лято, а температурите рядко падат под 26 градуса по Целзий.
4. Хонконг
Гъстота на населението: 6.654.7 души на квадратен километър
Точно срещу Макао се намира Хонконг, който е малко по-просторен, но все пак също е доста гъстонаселен. 60% от площта на автономната територия е заета от вода.
5. Гибралтар
Гъстота на населението: 4.892.3 души на квадратен километър
Тук живеят 32 000 души на място, което е малко по-малко от Бангор. Да не забравяме и другите обитатели – маймуните.
6. Бахрейн
Гъстота на населението: 1.959.2 души на квадратен километър
Третата най-малка страна в Азия, след Сингапур и Малдивите, Бахрейн има площ от едва 750 кв. км, но е посещавана от купища почитатели на високите скорости заради провеждания там кръг от Формула 1. Бахрейн стана първата близкоизточна страна, която прие надпревара от Формула 1 през 2004 г.
7. Ватикана
Гъстота на населението: 1.818.1 души на квадратен километър
Градът-държава има население от около 1000 души, включително папата, и площ от приблизително 0.44 кв. км. Освен това във Ватикана работят около 2000 души и градът-държава посреща близо 25 000 туристи на ден. Става доста пренаселено.
8. Сейнт Мартен
Гъстота на населението: 1.379.8 души на квадратен километър
Тези данни се отнасят за холандската половина на карибския остров, а не за френската част. Това е гъстонаселено старо място с 33 609 души, споделящи едва 34 кв.км.
9. Малта
Гъстота на населението: 1.364.6 души на квадратен километър
Малтийската столица Валета е най-малката в Европа с площ от едва 55 хектара, а останалата част от страната също не е голяма. Разположена в долната част на Средиземно море, Малта е втора в Европа по гъстота на населението.
10. Бермудските острови
Гъстота на населението: 1.237.3 души на квадратен километър
Британската отвъдморска територия в Северния Атлантик разполага с плажове с розов пясък, тюркоазени води и население от около 65 000 души, разпръснато на 181 острова. Общата им площ е едва 53.3 кв. км.