Мъж от Северна Каролина излъга смъртта след 40 минути без пулс
Мъж от Северна Каролина, чието сърце спряло за около 40 минути, е изключително благодарен на служителите на Спешна помощ, които го върнали към живота, пише ВВС.
Сърцето на 36-годишния Джон Огбърн спряло, докато работел на лаптопа си близо до дома си в Шарлът на 26 юни. Двама полицаи, които по случайност били наблизо, оказали кардио-полмунарна първа помощ на Огбърн, който е баща на три деца.
Те пристигнали на място само една минута след позвъняването на телефон 911.
Двамата полицаи съживявали Огбърн около 42 минути, докато пулсът му се върнал. Усилията на полицаите Лорънс Гилър и Николина Баджич за спасяване на живота на Джон са още по-забележителни предвид факта, че от служителите на Спешна помощ не се изисква да оказват кардио-полмунарна първа помощ, след като 20 минути пациентът не дава признаци на живот.
След като Огбърн бил закаран в болницата, лекарите го поставили в медицинска кома, за да му помогнат да се възстанови до края на седмицата. Посъветвали го да не шофира шест месеца и да не се претоварва с работа.
Джон обаче твърди, че се чувства напълно добре, с изключение на известни болки в гърдите. „Енергията ми не е такава, каквато беше преди, но причината може да е свързана с леката промяна на ежедневието ми. Комбинацията от притискане на гърдите и вътрешна дефибрилация е леко болезнена, но ако това са всичките ми оплаквания, значи съм наистина добре“, споделя Огбърн.
Той все още не е решил как да се възползва максимално от втория си шанс за живот. Преди всичко се чувства задължен на първите хора, които се отзовали и преминали границите на задълженията си, за да направят всеки нов ден възможен за него.
„След като мине известно време, те могат да спрат, но не са го направили, продължили опитите да ме спасят. И съм им много благодарен“, споделя Джон.
“Науката ни казва, че за всяка минута, в която сърцето е спряло и не се извършва висококачествена кардио-полмунарна първа помощ, шансовете за оцеляване намаляват с 10%“, казва д-р Майкър Курз, доцент в университета в Алабама.
Колко дълго живее мозъкът след смъртта на тялото ни?Вижте до какъв извод стигнаха канадски учени, които наблюдавали пациенти в клинична смърт
Случаят в Северна Каролина показва ценността на кардио-полмунарната първа помощ за разширяването на прозореца за оцеляване. Незабавната кардио-полмунарна помощ удвоява или утроява шансовете за оцеляване при спиране на сърцето.
Повечето американски служители не са подготвени да се справят с пособни извънредни ситуации и това трябва да се промени.
Всяка година в САЩ възникват над 350 000 случая на спиране на сърцето извън болницата, като 90% от хората умират. Само 46% от пациентите, които са преживели спиране на сърцето извън болницата, получават някаква помощ преди пристигането на професионалните парамедици.