Кои градове привличат големите банки, бягащи от Лондон?
Процедурата по излизане на Великобритания от Европейския съюз едва сега стартира, но големите международни финансови институции вече правят стъпки за преместване на централите си от Лондон. Редица европейски градове се надяват да се превърнат в нов дом за големи банки и консултантски компании.
През последните няколко седмици картинката започва да се прояснява, след като Bank of England изиска от банките, базирани в Лондон, да обявят плановете си в случай на лошо развитие на преговорите за брекзит между ЕС и Великобритания, пише Financial Times.
Така стана ясно, че Citigroup, Morgan Stanley и Standard Chartered са избрали германския град Франкфурт, HSBC обмисля преместването на централата си в Париж, а Bank of America и Barclays избраха столицата на Ирландия - Дъблин.
На фона на това, станаха ясни плановете на още една голяма финансова институция - Mitsubishi UFJ Financial Group. Най-голямата японска банка планира да открие нова фирма в Амстердам, Холандия, като по този начин премести дивизията си, занимаваща се с инвестиционно банкиране в града, предава FT, позовавайки се на два източника, близки до ситуацията.
Този ход цели MUFG да запази лиценза си за предлагане на банкови услуги в рамките на ЕС, тъй като след брекзит Великобритания няма да бъде част от Общността и - освен ако не бъде договорено нещо друго, банките, опериращи на Острова, вече няма да получават автоматичното право да работят и на пазарите на останалите държави-членки.
Според информацията, MUFG ще изнесе стотици работни места в Амстердам. Понастоящем в лондонския офис на институцията работят 2 100 души. Според един от източниците обаче, първоначалните планове реално ще засегнат по-малко от 100 работни места.
Засега от японската институция отказват официален коментар по темата. Ако това се случи обаче, MUFG ще стане първата голяма финансова институция, избрала Амстердам за новия си дом.
Причината холандският град да е толкова неатрактивен за големите финансови институции се крие в твърде стриктната политика по отношение на бонусите, раздавани на мениджърите. В страната финансовите мениджъри могат да получат бонус в размер на по-голям от 20% от фиксираното им възнаграждение.
За сравнение, европейските регулации разрешават банките да плащат допълнителни бонуси в размер до два пъти фиксираното възнаграждение на мениджъра. Поради тези бариери, холандските политици обмислят въвеждането на изключения от това правило, целейки да привлекат големите играчи, изтеглящи се от Лондон.
Реално обаче изборът на Амстердам от страна на MUFG не е чак толкова изненадващ, тъй като в града вече се намира централата на банката в ЕС, занимаваща се с корпоративно и потребителско кредитиране.
Ако информацията се потвърди, това ще значи и раздяла с основните японски конкуренти на MUFG, в лицето на Nomura, Daiwa и Sumitomo Mitsui Financial, които са избрали Франкфурт за тяхна нова база в ЕС.