Кога започва есента и кога е есенното равноденствие?
Температурите падат, дните стават по-къси, а листата на дърветата сменят цвета си – всички признаци, че лятото си отива. Но кога започва есента и кой решава това?
Британският вестник Daily Telegraph разказва всичко, което трябва да знаете за началото на новия сезон – така че бъдете готови за разходки в парка, тиквено лате и много уютни вечери.
Кога е първият ден на есента?
Можете да избирате от два варианта, в зависимост от това дали следвате метеорологичния или астрономическия календар. Между тях има три седмица разлика.
Метеорологичен календар – 1 септември
От метеорологична гледна точка есента започва на 1 септември и свършва на 30 ноември. Метеорологичният календар използва Грегорианския за разделянето на четирите сезона на блокове от три месеца. Това, според метеоролозите, улеснява наблюдаването на прогнозите и сравняването на сезонната статистика.
Пролет: март, април, май
Лято: юни, юли, август
Есен: септември, октомври, ноември
Зима: декември, януари, февруари
Астрономически календар – 22 септември
Астрономите определят сезоните според небесните събития – в случая с есента по есенното равновесие, когато нощта и деня са почти еднакви. През 2017 г. есента настъпва на 22 септември.
Равноденствието се случва, когато екваторът минава през центъра на слънцето. Тогава северният и южният полюс на Земята не са наклонени към или отклонени от слънцето, както в останалото време от годината, а са на една линия, така че теоретично дават същото количество дневна светлина в двете полукълба на Земята.
Има и трето определение...
Третото определение за началото на есента идва от фенологията – изследването на периодичните растения и цикличните събития в животинския свят. Началото на есента няма фиксирана дата и не се определя от едно конкретно събитие, а от промените в природата, като обагрянето на дърветата и узряването на есенните плодове.
Според някои, първите къпини, които могат да узреят през юли, възвестяват началото на есента, докато според други това се случва, когато падат листата на дърветата, което може да се случи през декември.
Защо листата на дърветата променят цвета си?
В края на лятото те спират да произвеждат хлорофил, който придава зеления им цвят, позволявайки други пигменти – от жълто до червено. Сухото време помага за производството на повече захар в листата, което, от своя страна, увеличава количеството антоцианини, обагрящи листата в червено.
Шест факта за пролетното равноденствие, които може би не знаетеТази година то се пада на 20 март
Кои дървета имат най-много цветове?
Кленовите листа се оцветяват в огненочервено. Дъбът, цикорията, ясенът и букът също си заслужава да бъдат гледани.
Кога местим часовниците?
Лятното часово време приключва на 29 октомври, неделя, когато трябва да върнем стрелките на часовниците с един час назад.