Новогодишният ден и новогодишната нощ са сред най-очакваните празници в Грегорианския календар. Голяма част от света бележи прехода от 31 декември към 1 януари с празненства, но в някои култури годината не започва на 1 януари.

Дори на места, където 31 декември се отбелязва със заря и вдигане на тост с шампанско, друг традиционен новогодишен празник има по-голямо значение, като китайската нова година.

Сайтът mnn.com изброява десет фестивала от цял свят, които отбелязват настъпването на новата година.

Китайската нова година

Тя се празнува в цяла Югоизточна Азия, а виетнамската версия на Лунната нова година Тет обикновено (но не винаги) се отбелязва на същата дата. Тъй като се базира на Лунния календар, датите на празненствата варират в различните години, но винаги се падат между средата на януари и средата-края на февруари.

Това е най-големият празник за годината в Китай. Училищата и магазините са затворени поне за една седмица, а десетки милиони хора поемат на път, за да са с близките си. Драконските и лъвските танци са обичайна гледка, при които кукли с реалните размери на животните и с дълги опашки са контролирани от множество танцьори.

Зарята също има важна роля в празненствата, които могат да продължат до две седмици и са съсредоточени върху яденето и гостуванията при роднини, приятели и съседи.

Балийската Нова година (март)

Новогодишните празненства са доста по-тихи в Бали, въпреки че в новогодишната нощ може да стане доста шумно. Нова година се отбелязва през март и се нарича Ниепи. Това е най-тихият ден от годината на оживения остров в Индонезия.

Той е известен като „Деня на мълчанието“, защото всички местни жители се отдават на размисли, медитация и пост. Магазините са затворени, дори летището не функционира през този ден.

В деня преди Ниепи в хиндуистките общности в Бали и в цяла Индонезия се провеждат паради и се изпълняват ритуали. Някои от празненствата включват носенето на гигантски чучела, наречени ого-ого. Те са същества, приличащи на демони, които представляват злото, натрупано през годината. В края на нощта те биват изгорени.

Персийската нова година (март)

Норуз, персийската Нова година, се състои всеки март по време на пролетното равноденствие. Празникът датира отпреди хиляди години, в древната религия Зороастризъм, първата в света монотеистична религия, проповядвана в днешен Иран.

Празникът Норуз, който се чества в Иран и сред членовете на иранската диаспора, е също така национален празник в някои държави и провинции в Кавказ и Централна Азия.

В специалния ден се опъват маси със специални ястия, цветни покривки и свещи. Организират се паради и културни събития, но подобно на много други новогодишни празненства, основните събития около Норуз са свързани с посещения на роднини и близки приятели. Кратките посещения обикновено са на разменни начала, което удължава значително празника.

Тайландската нова година (април)

Тайландската нова година Сонгкран започва всяка година на 13 април. По традиция тайландците посещават будистки храмове с дарове и храна за монасите. Друга важна традиция е свързана с чистенето на статуи на Буда чрез изливането на вода върху тях.

Тази практика по изчистването се върти около воден фестивал, когато много улици в страната се затварят и хората се пръскат с вода. В трите дни на Сонгкран пръскането с вода излиза далеч извън границите на обозначените райони.


Почти сигурно посетителите на Тайланд в средата на април ще се намокрят в определен момент. Сходен празник се провежда и при отбелязването на Нова година в Камбоджа, въпреки че водните битки там не са толкова застъпени.

Асирийската Нова година (април)

Тя води началото си от древна Асирия и Вавилон, които някога са били две от най-могъщите цивилизации в света. Празникът се отбелязва на 1 април в Северен Ирак, Иран и Сирия и от членове на асирийската диаспора, които се намират главно в САЩ. Организират се паради и културни събития.

В САЩ също се провеждат паради на места с голямо асирийско население. Едно от най-големите празненства се провежда в Чикаго.

Всяка година асирийските църкви, клубоме и културни организации в града организират празненства или шестват заедно, за да почетат традицията.

Маорийската Нова година (юни)

Матарики е традиционно празненство на маорите. Празникът бележи издигането на седем звезди, които са важни в маорийската астрология. Звездите стават видими в края на май и достигат зенита си през юни, когато празникът се отбелязва официално с културни представления и тържества. Една специална практика е свързана с пускането на цветни хвърчила.

Фестивалът съвпада със зимата в южното полукълбо, края на беритбата в Нова Зеландия. Празникът беше почти забравен няколко десетилетия, но беше възроден от група маори като културно празненство в началото на новия век. Той се разраства с всяка следваща година и сега се отбелязва от жителите на Нова Зеландия от всички етнически групи.

Етиопската Нова година (септември)

Енкутаташ е етиопската Нова година. Провежда се на 11 или 12 септември всяка година. Датата идва от коптския календар, който е базиран на юлианския календар, използван в Римската империя. Септември бележи и края на дъждовния сезон в Етиопия.

В селските области хората прекарват Енкутаташ в църквата, след което имат специален обяд и разменят цветя с приятели и съседи. Въпреки че се базира на коптските традиции, светските етиопци често си пожелават: „Честита Нова година!“ по време на Енкутаташ. Някои хора отбелязват празника и като си разменят картички.

Гуджаратска Нова година (октомври или ноември)

Различните културни и лингвистични групи в Индия празнуват Нова година в различно време, в допълнение към празненствата на 31 декември. Повечето новогодишни празненства са през април, но в Гуджарат, Западна Индия, Нова година започва точно след хиндуисткия фестивал Диуали.

Бесту Варас се празнува в края на октомври или началото на ноември. Новогодишната заря започва рано сутринта (в 4 часа). Местните жители украсяват фасадата на дома си с цветя, листа и мандала.

Самхаин (октомври или ноември)

Самхаин е фестивал, празнуван от келтските народи в края на беритбата. Някои от практиките на този древен празник са възприети от Хелоуийн. Келтите почитали духовете на предците си през този ден с огньове и декорации от черепи и кости.

В последните години се появи движение за претворяване на Самхаин в нещо като неоезическа Нова година. Това е едно от четирите келтски празненства за края на сезона. Но антропологът Джеймс Джордж Фрейзър популяризира идеята, че празникът е нещо като Нова година за древните келти.

Много неоезически групи възприеха празника за своя Нова година, въпреки че няма убедителни доказателства в подкрепа на идеята на Фрейзър. Те го отбелязват по различен начин с огньове, танци, издигане на гробници и други ритуали, вдъхновени от практики от старите времена.

Хогманай (декември)

Хогманай е празнуването на Нова година в Шотландия. Подобно на повечето държави в Европа и Западния свят Шотландия използва грегорианския календар, но Хогманай се състои в края на декември и началото на януари. Празненствата не включнат пускане на балони и тостове с шампанско.

По време на Хогманай се палят огньове, провеждат се факелни шествия и се правят зари. В големите градове се организират паради, концерти и представления. Първата крачка в новопочистения дом след полунощ на Нова година е важна част от новогодишната традиция в Шотландия.