Биткойнът поскъпна 7 пъти, откакто Бъфет го нарече "мираж"
Когато милиардери и носители на Нобелова награда за икономика посочват в един глас, че дигиталните валути са спекулация, навярно е време да си припомним мнението по темата на Оракула от Омаха.
Уорън Бъфет споделя какво мисли за биткойна още преди няколко години.
„Стойте далеч от него. Най-просто казано, това е мираж. Това е метод за трансфериране на пари. Много ефективен метод за трансфериране на пари, при който можете да го правите анонимно. Чекът също е метод за пращане на пари. Струват ли чековете цяло състояние? Само защото могат да пренасят пари?”, пита Бъфет през 2014 г. пред CNBC.
„Надявам се, че биткойнът се превръща в по-добрия начин за това. Но можете да го възпроизведе по няколко различни начина. Идеята, че биткойн има някаква голяма съществена стойност е просто шега от моя гледна точка”, казва милиардерът.
Защитниците на криптовалутите могат да използват аргумента, че цената на биткойна скочи цели 7 пъти, откакто Бъфет сподели мнението си по темата.
Само че известният инвеститор никога не е твърдял, че може да предвижда кога балоните навлизат в пика си, а по-скоро предупреждава, че вълнуващите времена все някога ще приключат.
Това се случи и с дот-ком балона, за който Бъфет също посочваше, че по-скоро прилича на модел за трупане на пари без усилия:
„Линията, разделяща инвестициите от спекулациите, която никога не е ясна, се размива още повече, когато пазарните участници се радват на скорошни триумфи. Нищо не усмирява рационалността така, както големи дози пари, натрупани без усилие...
Но карфицата стой и чака всеки балон. Когато двете евентуално се срещнат, новата вълна инвеститори научават някои много стари уроци: Първо, много от Wall Street – общността, при която контрола на качеството не се цени – ще продават на инвеститорите всичко, което те биха купили.
Второ, спекулациите са най-опасни, когато изглеждат най-прости и лесни.” Това сочи писмо до акционерите на Berkshire Hathaway от 2000 г., подписано от Уорън Бъфет.
В същия маниер, милиардерът-инвеститор Хауърд Маркс съветва клиентите си да избягват дигиталните валути през юли.
„Според мен, дигиталните валути не са нищо друго освен неоснователна прищявка (или дори пирамидална схема), базирана на желанието за приписване на стойност на нещо, което струва малко или нищо от това, което хората плащат за него”, пише Маркс в писмо до инвеститорите.
След това мениджърът сравнява криптовалутите с манията по лалетата през 1637 г., балонът с британската компания South Sea през 1720 г. и дот-ком бума от 1999 г.
Все пак трябва да се отбележи, че въпреки мненията на опитните инвеститори, все още не знаем дали биткойнът може да се сравнява с горепосочените примери за спекулация.
Би било глупаво обаче да пренебрегнем мнението на хора, които рядко грешат, още повече че думата на Бъфет за част от инвеститорите по света е равна на закон.