Промяна в състава на Съвета на директорите на БФБ
Само след седмица (26 септември 2017 г.) от 10 часа ще се проведе извънредното общо събрание на Българска фондова борса.
Малко преди края на вчерашната търговска сесия от борсовия оператор, който е публично дружество, публикуваха обновена покана за общото събрание, с нови две допълнителни точки в него.
Като четвърта точка в дневния ред, акционерите на БФБ-София ще гласуват за освобождаване като член на Съвета на директорите на Георги Български.
При положение че предложението бъде гласувано положително, то за нов член на Съвета на директорите на борсата ще бъде обсъдена кандидатурата на Маринела Петрова.
Петрова е родена на 13 октомври 1969 г. и в момента изпълнява длъжността зам-министър на финансите. Свободно владее английски език, ползва френски и руски.
Професионален опит
През 1992 г. започва като експерт в Агенцията за икономическо програмиране и развитие (впоследствие преименувана на Агенция за икономически анализи и прогнози), в която през май 2001 г. става директор на дирекция „Европейска интеграция".
Отговаря за преговорите по изпълнение на икономическите критерии за членство в ЕС и по глава „Икономически и паричен съюз". През 2009 г. постъпва в Министерството на финансите като директор на дирекция „Европейски въпроси и политика".
От октомври 2010 г. до сега е директор на дирекция „Икономическа и финансова политика" в Министерството на финансите, където отговаря за изготвянето на Националната програма за реформи и Конвергентната програма, наблюдението по макроикономическите дисбаланси, подготовката на позициите и участие в съветите ЕКОФИН, Икономически и финансов комитет (EFC), Комитета по икономически политики (EPC), Бюджетен комитет и други европейски формати.
Има пряка отговорност в подготовката на присъединяването на страната ни към Европейския паричен съюз.
Маринела Петрова ще бъде от квотата на Министерството на финансите в Съвета на директорите на Българска фондова борса. Въпросът е дали смяната на Български с Петрова е породена от последната грешка на борсовия оператор от преди около 10 дни.
Припомняме, че на 7 септември от Българска фондова борса информираха, че в новия състав на най-стария борсов индикатор у нас SOFIX ще влязат четири нови дружества – Индустриален Холдинг България, Сирма Груп Холдинг, Доверие Обединен Холдинг и Трейс Груп Холд.
Само ден по-късно търговията с книжата на Трейс Груп Холд и Неохим бяха прекратени по обяд, като по това време по позицията на пътно-строителното дружество бе отчетен сериозен ръст.
Впоследствие стана ясно, че новите компании в състава на индекса ще са само три, а Трейс Груп Холд дори поискаха от Комисията за финансов надзор да влезе на проверка в БФБ-София. Факт е обаче, че акциите на компанията се върнаха на нива под тези, на които се търгуваха в деня на обявяването на промените в индексите.
Останалите точки в дневния ред са насочени към сделката по придобиването на Българска независима енергийна борса от Българска фондова борса.
Цената на сделката ще е 5.2 млн. лв., като плащането ще бъде разсрочено за период от година и половина.
4 млн. лв. от цената ще бъдат платени веднага при сключване на договора за прехвърляне, докато останалата част от сумата ще бъде преведена на три равни вноски в рамките на шестия, дванадесетия и осемнадесетия месец след прехвърляне на акциите.
Финансирането на сделката ще бъде осъществено с продажбата на държавни ценни книжа, собственост на борсовия оператор.
Докладът на Съвета на директорите на дружеството предвижда да се продадат ДЦК от две емисии, които могат да осигурят между 4.356 млн. лв. и 4.597 млн. лв., заедно с натрупаните лихви по тях към момента на продажбите.
Държавните ценни книжа са с падеж 2024 и 2027 г., а общата им номинална стойност възлиза на 2.05 млн. евро.
Книжата на Българска фондова борса са едни от най-добре представящите се емисии на капиталовия ни пазар от началото на 2017 г., като по позицията се отчита ръст от 67.54% до настоящите 4.80 лв. за брой.
* Материалът е с информативен характер и не представлява предпоставка за покупко-продажба на ценни книжа.