ОПЕК призова САЩ да ограничи добива на шистов петрол
Американските компании за шистов петрол да помогнат в борбата за стабилизиране нa цената на черното злато, призова генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо, предава CNBC.
По думите на Баркиндо, солидарната подкрепа от страна на американските компании за шистов петрол може бъде наложителна през следващата година.
„Призоваваме нашите приятели от шистовия бизнес в Северна Америка да поемат солидарно отговорност, с цялата сериозност, която заслужава, като един от ключовите уроци, научени от настоящия уникален кръговрат, движен от наличностите“, каза Баркиндо по време на енергиен форум, провеждан в Ню Делхи, Индия.
Компаниите за добив на шистов петрол процъфтяват на територията на САЩ. Благодарение на техния подем, американският добив скочи с 10% през тази година, по данни на Reuters.
Това се случва въпреки усилията на страните-членки на ОПЕК, както и на Русия, да ограничат добива на нефт, като по този начин провокират скок в цената на петрола. Този план обаче не върви съвсем гладко поради увеличения добив в САЩ.
По думите на Баркиндо, САЩ и ОПЕК са постигнали съгласие, че се нуждаят от общ подход, за да стабилизират петролния пазар.
Цената на петрола падна до нива под 50 долара поради слабото търсене през последната година, бума на шистовия добив в САЩ и силния долар. За сравнение, в средата на 2014 г. петролът се търгуваше при цена от около 120 долара за барел.
Нежеланието на ОПЕК да ограничи добива също допринесе за спада в цената на черното злато. В крайна сметка, ОПЕК реши да поправи грешката, като в края на 2016 г. предприе политика по ограничаване на добива с цел вдигане на цената.
Най-големият производител на петрол и лидер на ОПЕК Саудитска Арабия обяви, че през ноември тази година ще намали разпределението на суров петрол с 560 хил. барела на ден. Тази новина идва в съответствие с политиката на петролната организация, която изглежда ще продължи още известно време.
Възможно е ОПЕК и другите големи производители на петрол да предприемат „някои необичайни мерки“ през 2018 г. за балансиране на пазара, добави Баркиндо.