Азиатските акции с 10-годишен връх, доларът поевтинява
Aзиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна до най-високото си ниво от декември 2007 г. и за последно бележеше ръст от 0.2% за деня.
Японският Nikkei нараства с 0.5%, преминавайки нивото от 20 980.92, което бе най-високото от декември 1996 г. Южнокорейският основен индекс KOSPI добави 0.2%, до ново рекордно ниво. Хонконгският Hang Seng достигна до 10-годишен връх, преди да отчете минимално понижение от 0.05%.
Азиатските пазари взеха пример от Уолстрийт, където вчера основните индекси нараснаха за пореден път до нови върхове, след излизането на информацията, че наследникът на Джанет Йелън начело на Федералния резерв може да се окаже кандидат, който е благоприятен за пазара.
Пазарните нагласи се подобриха като цяло тази седмица, след като Каталония отложи плановете си за отделяне от Испания, а глобалният индекс на MSCI, който покрива пазарите в 47 страни, достигна рекордно високо ниво.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи до двуседмично дъно от 92.839 пункта след излизането на протокола от последната среща на Фед на 19-20 септември.
Доларът се представя особено слабо спрямо еврото, след като събитията от последните дни в Каталония подкрепиха европейската валута.
Еврото поскъпва с 0.1%, до 1.1869 долара, достигайки най-високото си ниво от 25 септември и е на път да запише повишение в пети пореден ден.
Доларът остана почти без промяна на ниво от 112.410 йени, след като по-рано през седмицата падна до двуседмично дъно от 112.000.
Щатската валута изглежда намери подкрепа, след като медийно проучване показа, че управляващата партия на премиера Шиндзо Абе може би е близо до това да запази мнозинството си от две трети от местата в долната камара на парламента на изборите на 22 октомври.
Мексиканското песо се запазва без промяна на ниво от 18.686 спрямо долара. Песото поскъпна с 0.7% вчера, отдалечавайки се от петмесечното дъно от 18.852.
Мексиканската валута не се очаква да бъде подложена на допълнителен натиск от течащите в момента преговори около Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА).
САЩ, Мексико и Канада водят преговори тази седмица за реформиране на НАФТА. Има опасения, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да избере да се оттегли от споразумението, ако изискванията му не бъдат удовлетворени.
В същото време канадският долар поскъпна спрямо щатския. Вчерашният ръст бе продължен до 1.2443 канадски долара за един щатски долар, което бе най-високото ниво от две седмици.
При суровините, цените на петрола се понижиха леко, след като запасите в САЩ отбелязаха ръст, въпреки усилията на ОПЕК да намали производството.
Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.6%, до 56.59 долара за барел. Контрактът вчера поскъпна в трети пореден ден, след като прогнозите на ОПЕК за по-голямо търсене през 2018 г. и нарасналото напрежение в Кюрдистан подкрепиха цените.
Цената на златото бележи ръст от 0.1%, до 1 292.72 долара за тройунция, подкрепена от по-слабия долар.