Китайското правителство инвестира милиарди в изкуствен интелект
Ако разработката на изкуствен интелект е състезание, то Китай определено иска да доминира в него и да се превърне в световния лидер в тази дисциплина.
Докато Националната фондация за наука (National Science Foundation) на САЩ не увеличи финансирането си през тази година, Китай се зарече „мощно да използва държавен и социален капитал“, за да доминира в тази индустрия, пише Financial Times.
На фона на това, че частният бизнес хвърля сериозни суми за разработка на изкуствен интелект, Пекин възприема инвестициите в тази сфера като държавна политика, поставяйки си за цел да изгради индустрия на стойност 150 млрд. долара до 2030 г.
Това не е нищо ново, когато говорим за Китай. Страната инвестира милиарди в най-различни инициативи - от тежка индустрия, през спорт, до земеделие, като целта винаги е една и съща – световна икономическа доминация.
Докато усилията на властите не дават особен резултат на полето на индустрията, тъй като страната засега не може да се похвали с компания лидер в производството на автомобили, например, то китайското влияние върху технологиите може да бъде отречено от малцина.
Китай демонстрира внушителни резултати по отношение на роботиката, изкуствения интелект и прочее.
„2030 г. е прекалено песимистично“, казва Кай-Фу Лий, специалист с богат опит в компании, като Microsoft и Google, който управлява своя собствена фирма за рискови инвестиции, базирана в Пекин. Той залага на предимствата на Китай – огромен брой хора, данни, таланти и др.
Онлайн потребителите в Китай наброяват 730 млн. души. Само тази цифра е два пъти по-висока от общото население на САЩ – най-големия конкурент на азиатската страна в кажи речи всички индустрии.
„Употребата на мобилни устройства в Китай е на светлинни години пред всички останали“, казва предприемачът. „Така че разполагате с огромна експериментална лаборатория за приложения, базирани на изкуствен интелект. В Китай наблюдаваме различно потребителско поведение всеки ден, докато в САЩ нещата стават малко по-бавно“, добавя Кай-Фу Лий.
Страната разполага с огромна база от информация - горивото на всеки изкуствен интелект. Освен това, регулацията за защита на лични данни в Китай е слаба, на фона на тази в Европа и САЩ. Така буквално данните за поведението на даден човек започват да се събират още от деня на неговото рождение.
В основата на това стои частният бизнес в страната в лицето на големите технологични компании Baidu, Alibaba и Tencent. Тези компании знаят всичко за потребителите си – какво купуват, къде пътуват, с кого си общуват и т.н.
„Когато става дума за данни, съхранявани от правителството, САЩ не могат да се конкурират изобщо с Китай по събрани данни от техните граждани“, казва Джеймс Люис от Центъра за стратегически и международни изследвания. „Те имат голям пясъчник, в който да си играят, пълен с доста играчки и добри хора“, посочва Люис.
Китайският бюджет също е нещо, с което САЩ не могат да се похвалят. Докато там текат процедури по съкращаване на разходите, Китай прави точно обратното – засилва харчовете.
„Китай инвестира милиарди, ние (САЩ) харчим милиони“, констатира експертът.
„Начините, по които правителството харчи пари, стават все по-умни“, коментира Минг Лей, един от съоснователите на Baidu, който сега е сред директорите на Центъра за иновации в изкуствения интелект към Пекинския университет.
„Преди те даваха пари за проучвания на големи научни организации или университети. Сега обаче пари се дават по-често на частни компании, като така се очаква те действително да произведат продукт и услуги“, казва Минг Лей.
Освен за бизнес, Китай мисли и за отбраната си. В плановете се посочва, че инвестициите в изкуствен интелект ще „създадат нови конкурентни предимства“ и ще гарантират„ефективна защита на националната сигурност“.
При все всички предимства на Китай и въпреки милиардното население, страната страда от липса на квалифицирани кадри. Според проучване на LinkedIn, в Китай едва 50 хил. души работят на технологични позиции, свързани с изкуствен интелект. За сравнение, в САЩ с това се занимават 850 хил. души.
Така че никак не е чудно, че азиатската страна полага усилия да привлича кадри от чужбина – китайци, които учат в Европа и САЩ. Такъв пример е Ки Лу, който от позиция в Microsoft се връща в Китай и управлява Baidu.
Анализаторите са категорични – бъдещето на изкуствения интелект се държи от едва 7 големи компании – китайските Baidu, Tencent, Alibaba и американските Google, Facebook, Microsoft и Amazon.
Дали китайските компании ще напреднат благодарение на помощта от китайското правителство или САЩ ще започне да копира китайския модел, предстои да видим.