Кой е най-опасният град за жените
На фона на споделяните напоследък от жени от цял свят истории за сексуален тормоз, доклад на Thomson Reuters Foundation показва, че Кайро е най-опасният за жените мегаград и е станал дори още по-опасен след бунтовете от 2011 г.
Кайро си създаде репутация на град, който често не е безопасен за жените през 2011 г. с поредица отразени от медиите сексуални нападения на площад Тахрир.
Оттогава ситуацията в града дори се е влошила, според проучване на Thomson Reuters Foundation.
В допитване сред експерти за това колко добре жените са защитени от сексуални посегателства, на какви лоши за тях културни практики са подложени, какъв достъп до здравеопазване и финансова независимост имат, Кайро се нарежда на последно място сред разгледаните 19 мегаградове с население от по над 10 милиона души.
Пред Кайро са градове, като Делхи, Карачи и Киншаса, пише France 24.
Жените в Кайро са подложени на тормоз ежеденевно, според участвалите в проучването експерти. От 2011 г. насам икономическите условия в столицата на Египет и в цялата страна се влошиха.
Високата безработица означава по-малко възможности за жените да се сдобият с финансова независимост, както и наличието на множество разочаровани, безработни мъже, особено сред младото поколение. Слабото състояние на икономиката също означава, че услугите в сферата на здравеопазването също са се влошили.
"Състоянието на икономиката е толкова лошо, че в последните 2-3 години имаме изоставане по отношение на мисленето, а въпросите, свързани с жените, не са приоритет," казва Омайма Абу-Бакр, съосновател на неправителствената организация Women and Memory Forum, която се опитва да засили позициите на арабските жени в тяхното общество.
"Жените изпитват трудности с всичко в този град. Виждаме как жените имат затруднения във всички аспекти. Дори докато се разхождат по улицата, те са подложени на тормоз, независимо дали става въпрос за устен или физически," казва египетският журналист и защичник на правата на жените Шахира Амир.
“Сега не е времето” вече е често срещан отговор, който жените получават, когато се борят за правата си в годините след бунтовете от 2011 г. Често отговорът идва дори от жени, които са натоварени със задачата да защитават тези права.
Наглаа ел-Алди, член на независимата правителствена организация Национален съвет за жените на Египет, споделя пред Thomson Reuters Foundation, че според нея правата на жените са се подобрили, посочвайки изявлението на президента Абдел Фатах ал-Сиси, че 2017 г. е годината на египетските жени.
Освен цялостаната класация, проучването на Thomson Reuters подрежда градовете и по отделни подсекции. Кайро е третият най-опасен град за жените по отношение на сексуалното насилие или способността им да живеят, без да са изправени пред риска да бъдат изнасилени или да са обект на сексуално нападение или тормоз.
Делхи и Сао Паоло заемат първото място в тази негативна класация.
Нагласите по отношение на сексуалния тормоз в Египет са в основата на проблема. Както и на много други места, макар и в по-крайна степен, жените в Египет са обвинявани за това, че сами провокират сексуален тормоз с дейности, дори като смях на публично място.
Тези схващания се насаждат у египтяните още от ранна възраст и се споделят както от момчета, така и от момичета.
През 2014 г. организацията Dignity Without Borders направи видео, в което ученици и ученички в Кайро обсъждат сексуалния тормоз. Във видеото момчета обясняват как момичетата сами го провокират.
Момичетата започват с обяснения за това, че тормозът ги кара да се чувстват зле, но към края на видеото те изреждат начините, по които жените провокират това нежелано поведение.