Когато небето е осеяно с облаци, с една чаша кафе няма да оправите нещата. Мислите ви се въртят около възглавницата и изпитвате трудности в съсредоточаването върху предстоящата делова среща.

За това има няколко причини. Първата е липсата на достатъчно кислород в кръвта. При падането на атмосферното налягане нашият организъм понижава артериалното налягане и понижава честота на сърдечните съкращения.

Така концентрацията на кислород в кръвта намалява, което се отразява върху активността на нервната тъкан на главния мозък – тя също намалява. Като следствие усещате сънливост.

Втората причина е свързана с нивото на мелатонина, наричан още „хормона на съня“. Появата на слънце блокира изработването на последния в организма. Така, когато навън небето е осеяно с облаци, се нарушава ходът на биологичния часовник – организмът просто не разбира, че навън е ден и поради това бодростта ни напуска.

Дъждът, сам по себе си, действа приспивно. Падането на капките създава равномерен шум, който още се нарича бял. Покрай шума на дъжда се чува още движението на листата на дърветата, понесени от вятъра. Други монотонни звуци допринасят за унасянето. Те стимулират отпускането и по-бързо заспивате.

Сънливостта след дъжд се появява поради повишеното образуване на озон във въздуха. Освен това вина има и ароматът, който се носи от земята. Всички треви, растения и дървета имат в своя състав летливи ароматни вещества.

Дъждът ги отмива, смесва ги с органично вещество, произведено от бактериите, и така се получава онзи характерен аромат с отпускащо въздействие.

Някои аромати на растенията на свой ред притежават способността да ни зареждат с бодрост. Към тях спадат миризмата на лимон, розмарин, лавандула, жасмин и бор. Пробвайте да поставите в стаята етерично масло от някое от тези растения – сънят няма да ви пребори.