Цената на приятелството е 100 долара, в някои случаи и по-малко
Паричните въпроси могат да слагат край или да вредят на приятелства, според проучването „Приятели отново“ на Bank of America, което изследва ефекта на парите върху близките отношения между хората.
Повече от половината от участниците в проучването са споделили, че са виждали как едно приятелство приключва заради неиздължени пари. Общо 43% от американците пък са готови да сложат край на отношенията с приятел, който не им е върнал дадени назаем пари.
Проучването също така показва, че сумата за развалянето на едно приятелство не е никак голяма. Един на всеки трима твърди, че повратната точка би била 100 долара или по-малко невърнати пари, докато според 4% 10 долара или по-малко биха били достатъчни.
36% от хората биха сложили края на едно приятелство за невърната сума в размер на между 100 и 500 долара.
При Шона Мери, директор комуникации в Лос Анджелис, постоянните спорове за пари със съквартирантката й пораждат разрив между двете, който трае три години. “Живеех с една от най-добрите ми приятелки. Тя не искаше да плаща комунални сметки, но пък ходеше на шопинг и криеше чантите с нещата, които си купува, от мен,” казва Мери.
“Веднъж й написах чек за 1000 долара, а на нея й бе необходим най-малко месец, за да ми върне парите на вноски. Трябваше да я моля за парите си постоянно и в крайна сметка стана такава драма, че след това не си говорехме в продължение на години.”
След това двете са подобрили отношенията си, а нейната приятелка е демонстрирала промяна в поведението си и финансовите си отговорности. “Тя ми изплати всичко и изглежда, че сега се справя добре с финансите си,” казва Мери.
Има неща, които можете да направите, за да избегнете разрива на отношенията с приятел заради пари. Първо, не се страхувайте да му/й напомняте, че ви дължи пари. “Има вероятност вашият прител дори да не помни, че ви дължи пари, да не говорим за конкретната сума,” казва финансовият журналист и автор Никол Лапин.
“Каквато и да е сумата, не оставяйте място за съмнения. Попитайте: ‘Кога ще можеш да ми върнеш 100-те долара, които ти заех?’ Споменавайки конкретна сума, си гарантирате, че няма да има разминавания.”
Това, разбира се, е нещо, което стресира хората. Повече от четирима на 10 души (44%) предпочитат да обсъждат семейни проблеми, тегло, любовния си живот и личната хигиена, вместо парични въпроси, което се смята, че внася стрес в едно приятелство.
Трябва също така да подходите към въпроса директно и възможно най-скоро, казва експертът по отношенията Мелани Рос Милс: “Може би е изкушаващо да избягвате проблема или да се обърнете към пасивно-агресивни типове поведение, но колкото по-дълго изчаквате, за да обсъдите въпроса директно, толкова по-трудно става да го разрешите по позивитен начин,” казва Милс.
От ключово значение също така е да се опитате да погледнете въпроса и от гледната точна на вашия приятел — “важно е да разбирате уникалните отношения на всеки един човек с парите,” казва Милс. Така ще можете да разгледате въпроса като нещо, което се случва с тях, а не като лична обида към вас.
Дори и да направите всичко това, обаче няма гаранция, че ще си получите парите обратно, затова Лапин препоръчва определянето на краен срок.
“Някои хора имат нужда от множество напомняния. Такъв е животът. Ако този, което е взел пари от вас, не ви ги върне веднага, определете краен срок. Смекчете ултиматума, като направите препратка към наближаващо събитие: “Предвид наближаването на отпуската ми, парите, които ти дадох назаем, наистина биха ми били от полза. Можеш ли да ми ги върнеш до петък, ако обичаш?” казва Лапин.