90-секундно упражнение за справяне със стреса и тревогата
Колко време сте изгубили в притеснения за неща, които е можело да се случат, но така и никога не са се случили?
Вашият мозък е супер вещ в това да идентифицира и да се притеснява за потенциални заплахи, напрежения и опасности, казва Тони Робинс.
"Начинът да се избавите от тези страдания е да осъзнаете, че имаме мозък на 2 млн. години. Той не е предназначен да ви прави щастливи, той е предназначен да направи така, че да оцелявате.
По тази причина той винаги търси какво не е наред, така че да можете да се борите с него, да избягате от него или просто да не предприемате нищо," казва Робинс пред CNBC.
"Той реагира прекомерно, защото вече няма саблезъби тигри."
С други думи, в днешно време на вашия мозък обикновено не му се налага да ви защитава от някаква непосредствена опасност, така че той се фокусира върху други стресори.
"Сега вие се притеснявате за неща от рода на 'Какво мислят другите хора за нас?' или 'Имам ли достатъчно пари?'", казва Робинс. "Истината е, че страхът не ви прави по-добри."
Тези схващания за мозъка и за това как действа страхът карат Робинсън да разработи нещо, което нарича "90-секундното правило." Според него са необходими 90 секунди, за да направите следното:
Първо, научете се да разпознавате стреса, като наблюдавате кога се заражда в тялото ви като напрежение. Второ, внимателно установете кога този страх е основателен.
Често това е инстинкт на мозъка, който действа, за да ви защити. Ако страхът е необоснован, третата стъпка е да си представите, че стресът или тревогата преминава през тялото ви като мъгла или вълна.
"Ако започна да усещам този стрес, а човек може да усети това напрежение в тялото си, за нещо, осъзнавам, че сигурно вярвам в някаква глупава мисъл," казва Робинс. "Това, което правя, е да си поема бавно въздух и след това да видя как мъглата се разсейва и да осъзная, че това не е моя мисъл.
Ако са ви необходими повече от 90 секунди, за да устоновите, обработите и да отхвърлите ненуждния страх, това не е проблем.
"В началото това сигурно е било 90-минутното правило," казва Робинс. "Както с всяко друго нещо обаче, това е умение и колкото повече работите върху него, толкова по-добри ставате."